ÜRETİCİ YANLIŞ POLİTİKALARLA MAĞDUR EDİLİYOR

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, fındık üreticisinin yanlış politikalarla mağdur edildiğini söyledi. Ferrero’nun devlet gibi hareket edip fiyat açıkladığını belirten Er, milletvekillerini mağduriyeti gidermeye davet etti.

Elif Varol
Elif Varol Tüm Haberleri

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, fındık gibi stratejik bir ürünün heba edildiğini vurgulayarak “Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fındık için : “Eğer Fındık Israil’de üretiliyor olsa idi Eczanelerde tane ile satılırdı” diyerek üretiminin tamamına yakınının ülkemizde yapıldığı Fındık gibi stratejik bir ürünün nasıl yanlış yöntemlerle ve gayri nizami kararlarla heba edildiğini yıllar önce anlatmaya çalışmıştı. Bu gün geldiğimiz noktada da ne yazık ki fındık ile alakalı yanlışlar giderek artmakta ve yıllardır süregelen belki bilinçli belki de bilinçsiz politik ve ekonomik tercihlerle üretici mağdur edilmektedir” dedi.

FERRERO DEVLET GİBİ HAREKET EDİYOR

Ferrero’nun devlet gibi hareket edip fiyat açıkladığını ve hatta devletin açıkladığı fiyatı görmezden geldiğini belirten Er, “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, en büyük üreticisi olduğumuz Fındık ile alakalı, bizce artan maliyetler ile kıyaslandığında yetersiz olarak olsa da; destekler içinde olmak kaydı ile 54 TL gibi bir fiyat açıklamıştır. Ama ülkemizde fındık piyasasında adeta tekel haline gelmiş İtalyan Ferrero firması, Devletin açıkladığı fiyatın dışında kendisi de önceden ilan tarihini de açıklayıp adeta görsel bir şov yaparak yeni bir fiyat açıklamış ve 48 TL olarak piyasaya duyurmuştur. Bununla da kalmayıp alım yaptığı firmalara da kota koyduğu iddia edilmektedir. İtalyan Ferrero firmasını bu derece güçlü hale getiren hangi güçler veya piyasanın hangi koşulları ise irdelenmeli, fındık üreticisinin mağduriyeti arttırılmamalıdır. Üretiminde adeta tekel olduğumuz bir ürün için İtalyan Ferrero firmasının, piyasa koşulları içinde olduğunu iddia etse dahi, adeta devlet gibi hareket edip fiyat açıklaması ve Devletin açıkladığı fiyatı yine adeta görmezden gelmesi Ferrero firmasını bu derece güçlü hale getiren koşulların sorgulanmasını zorunlu kılmaktadır. Rekabet Kurulu devreye girmeli bu haksız rekabet önlenmelidir” diye konuştu.

TMO’NUN TUTUMU FERRERO’NUN ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Yunus Özay Er TMO’nun üreticilere yaşattıklarının Ferrero’nun elini güçlendirdiğini dile getirerek “TMO’nun gerek alım, gerek randıman, gerek lojistik gerekse de ödeme koşullarında üreticilerimize yaşattıkları da Ferrero firmasının piyasada bu derece güçlü hale gelmesine yol açmakta, ister istemez zihnimizde Ferrero firmasının onu mu açılmakta ticari şartları mı kolaylaştırılmaktadır sorusu uyanmaktadır. Piyasaya FISKOBIRLIK gibi güçlü bir aktörün İYİ Parti iktidarında tekrar girmesi gerektiğini ifade ettiğimiz politik açıklamalarımızın ne kadar doğru olduğu bu gün bir kez daha görülmüştür. Piyasada adeta tekel haline gelen bir firma rahat rahat hareket edebilmekte, rekabet koşullarını adeta devre dışı bırakabilmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

MİLLETVEKİLLERİ İNİSİYATİF ALMALI

Er, Düzce milletvekillerine ve İktidar partisi yöneticilerine inisiyatif alarak üreticinin mağduriyetinin önüne geçmeleri hususunda telkinde bulunarak “Bu derece stratejik ve güçlü olduğumuz bir üründe tüm bu yaşananlar akıl ile izah edilmekten gittikçe uzaklaşmakta, üreticinin mağduriyeti günden güne artmaktadır. Bu noktada milletvekillerimizin ve iktidar partisi yöneticilerinin sessiz kalması da kamu vicdanını ve Düzceli üreticileri yalnızlığa itmektedir. Bu bağlamda milletvekillerimizi ve iktidar partisi yöneticilerini konu ile alakalı inisiyatif almaya ve açıklama yapmaya davet ediyoruz. Üreticilerimiz ve fındıktan geçinen aileler yalnız bırakılmamalıdır. Bu gün bu insanların yanlarında olmaz iseniz ne zaman yanlarında olacaksınız?” dedi.

08 Eyl 2022 - 13:00 - Gündem

Mahreç  Elif Varol


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Damla Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Damla Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Damla Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.