Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“ÖLMEDİ AMA YOK DENECEK KADAR AZ”

Düzce’de 30 yılı aşkın süredir sepetçilik yapan Recep Erbay mesleğin yok olmak üzere olduğunu vurguladı.

24.10.2023 - 16:55
Güncelleme 24.10.2023 - 17:41
Özel Haber

Sepet yapımını 10 yaşında babasından öğrendiğini ve kolay olmadığını belirten Erbay “Gençler artık zor işler yapmak istemiyor” dedi. 

Düzce Kent Konseyi’nin Cumhuriyet’in 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediği Tarım Sokağında stant açan sepetçi Recep Erbay büyük ilgi gördü. 10 yaşından beri bu mesleği yaptığını belirten Erbay, sepetçiliğin göründüğü kadar kolay olmadığını kaydetti. 

“SEPETÇİLİK MESLEĞİ YOK DENİLECEK KADAR AZ”

30 yılını verdiği sepetçilik mesleğinin icra edenlerin yok denilecek kadar az olduğunu söyleyen Erbay “10 yaşımdan beri yıllar boyunca dededen babaya, babadan oğula geçen sepetçilik mesleğini icra ediyorum. 30 yıldır bu meslekteyim. Bu meslek öldü denmez ama yok denecek kadar az kaldı” dedi.

“AĞAÇLARI BÖLMEK KOLAY İŞ DEĞİL”

Sepetçilik mesleğinin zorluklarını tek tek anlatan Recep Erbay ağaçları bölmenin kolay olmadığını vurgulayarak “Bu mesleği gören ya artık yorulup bırakıyor ya da zorluğunu görüp hiç başlamıyor.

Bu mesleğin zorluğu ise ağaçların kalın olmasından başlıyor. Bir sepet yapmak için ağaçları bölmek, soymak ve yolmak gerekiyor, bu işe en önemlisi güç gerekiyor. Bu dönemde de güçle çalışan arkadaşlarımız çocuklarımız yok artık. Onlar hep daha rahat işlere kaçıyorlar artık” diye konuştu.

(Haber: E. Yılmaz)


Editör: D. GAZETESİ
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar