Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ARILARIN KANINI EMİP DERİSİNİ PARÇALAYAMAYACAK

Arıların kanını emen , kan emerken arının derisini parçalayan arı biti ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar üreticiyi memnun etti.

ARILARIN KANINI EMİP DERİSİNİ PARÇALAYAMAYACAK
16.11.2023 - 18:24
Haber Merkezi

Arıcıların her yıl binlerce kovanını kaybetmesine neden olan Arı biti  olarak bilinen Varroa ile toplu mücadele projesi kapsamında dağıtılan  ilaçlar memnuniyetle karşılandı.

Düzce Arıcılar Birliği Başkanı Cafer Kaba,  Varroa ile toplu mücadele projesi kapsamında ilaç temininden dolayı tüm arıcılar adına Düzce Valiliği başta olmak üzere emeği geçen tüm Kurumlara  teşekkür etti. 

Düzce Arıcılar Birliği Başkanı Cafer Kaba,   Varroa ile toplu mücadele projesi kapsamında dağıtılan ilaçların arıcılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandığını söyledi. 

CAFER KABA’DAN TEŞEKKÜR

Düzce Arıcılar Birliği Başkanı Cafer Kaba,   açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Halk arasında arı biti olarak bilinen Varroa, arıların kanını emen bir parazit olup kan emerken arının derisini parçalar arıların başka hastalıklara da yakalanarak kovanların sönmesine sebep olur. Arı biti sebebiyle her yıl yüzlerce binlerce kovanımızı kaybediyoruz. 

Varroa ile mücadelede herkes kafasına göre mücadele yaptığında başarılı olamıyoruz. Çevremizde bir arıcı mücadele etmese varroa yı yok edemiyoruz. Varroa ile mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığı  da toplu mücadele yapılmasını istemekte ve desteklemektedir. 

Varroa ile toplu mücadele etmek amacıyla Tarım İl Müdürlüğü, Birliğimiz ve İl Özel İdaresi tarafından yapılan proje ile arıcılarımızın Bakanlıktan ruhsatlı aynı ilaç ile aynı dönemde tüm kovanların ilaçlanması hedeflenmiştir. Arı biti ile gerçek mücadele en iyi toplu ilaçlama ile olur. Bu sene kestane balı üretiminde geçen yıllara göre yarıdan fazla düşüş var.

Arıcılarımız beklediği balı alamadı üstüne bir de arı bitinden kovanlarını kaybederse çok zararları olacaktı. Arı Yetiştiricileri birlik başkanı olarak  , arıcılarımız tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanan Varroa ile toplu mücadele projesi kapsamında ilaç temininden dolayı tüm arıcılarımız adına Düzce Valiliğimize, İl Özel İdaresi Meclisimize, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, İl Özel İdaresine ve emeği geçen tüm Kurumlarımıza çok teşekkür ederim. Böyle projelerin devamını beklerim.

(Haber: E. Yılmaz)


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar