Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

YEMEK ŞİKAYETLERİ TİTİZLİKLE İNCELENİYOR

Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürü İsa Yazıcı son dönemde yurtlarda meydana gelen asansör kazalarının kendilerini çok üzdüğünü belirterek Düzce’de önlemlerin arttırıldığını vurguladı.

YEMEK ŞİKAYETLERİ TİTİZLİKLE İNCELENİYOR
8.11.2023 - 14:12
Güncelleme 8.11.2023 - 14:15
Haber Merkezi

Gençlerin güvenliğinin kendilerine emanet olduğunu ifade eden Yazıcı, yemek konusunda gelen şikayetleri de büyük bir titizlikle değerlendirdiklerini söyledi.

“Öğrencilerde hassasiyet oluştu”

Son hadiselerden sonra öğrencilerin hassasiyetinin arttığını ve kendilerinin de önlemleri arttırdığını kaydeden Yazıcı “Özellikle son hadiselerden dolayı öğrencilerimize çok ciddi bir hassasiyet oluştu. Bu hassasiyetten kaynaklı aldığımız önlemler var. Eksiklerimiz de var. Süreci yönetmeye çalışıyoruz. Düzce olarak belli noktalarda kendimize güveniyoruz. Hizmet ettiğimiz kitlenin dinamik bir kitle olduğunu da biliyoruz. Bu sebeple hizmet ağımızı geliştirmek için gayret ediyoruz” dedi. 

“Bakanlık onaylı firmalar ihaleye girebiliyor”

İsa Yazıcı, asansörlerin bakım ihaleleri ile ilgili süreci de anlattı. Sadece Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Belediyelerin onay verdiği firmaların ihaleye katılabildiğine dikkat çeken Yazıcı “Yaşanan hadiseler için çok üzülüyoruz. Bunun ile alakalı çözümler bulmaya çalışıyoruz. Asansör çok teknik bir konu ve mekanik işleyen bir sistem.

Bu sistem ile alakalı hem Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın hem de Belediyelerimizin yetkili olduğunu belirtmek isterim. Bir asansöre etiket vermek Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün konusu değil. Düzce Belediyesi ve Ticaret Sanayi Bakanlığının onayını verdiği bir firmanın denetiminden sonra işleyiş başlıyor. Biz mavi ver dediğimizde o firma mavi vermiyor. Biz asansör bakım ihalesini yapmak zorundayız. Bu daha önce de böyleydi. Asansör ihalesine girecek firma Ticaret ve Sanayi Bakanlığından yetki almak zorunda. Ama mekanik sistemde zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor” diye konuştu. 

“Raziye Begüm’de elektrik kesildiği için katta kaldılar”

Raziye Begüm Sultan yurdundaki asansör vakasının elektrik kesintisinden kaynaklandığını söyleyen Yazıcı şöyle devam etti: “En son Raziye Begüm Sultan yurdundaki asansörün katta kalması meselesi vardı. O saatte elektrik kesintisi oldu. O asansör katta elektrik kesildiği için kaldı. Elektrik kesilmeden kalan oldu mu, oldu.

Çünkü mekanik sistemde bakımları yapılsa da ortada bir insan faktörü var. Gençlerimizin can güvenliğinden sorumluyuz ve bunu ihmal edemeyiz. Etmiyoruz da. Böyle durumlarda jeneratör devreye giriyor. Bunun da şöyle bir sistemi var, jeneratör enerjiyi sisteme veriyor ve yaklaşık 7 saniye bekliyor. Bunun nedeni de sistemde açık olmasını önlemek. Bu doğal afetlerden sonra geliştirilen bir düzen. O sistemde kayıp, kaçak varsa, temas varsa, kablo kabloya değiyorsa enerjiyi kesiyor.”

“Gençlerimizin güvenliği bize emanet”

Gençlerin canlarının kendilerine emanet olduğunu altını çizen İsa Yazıcı “Ben depremde gördüm en geç enerji verilen yurdumuz Konuralp Yurduydu. 13 saniye içerisinde enerji verildi. Hepsini tek tek izledik. Ama siz de takdir edersiniz ki öyle bir doğal afette 13 saniye insana 13 saat gibi geliyor. Bunların kayıtlı belgeleri de var.

Hata olmaz demiyorum. Allah bizim yardımcımız olsun. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Bununla ilgili bir tereddüt hasıl olamaz. İnsan hatası olur mu, olur. Ama bunlar affedilecek hatalar değil” dedi. 

“Yemeklerle ilgili şikayetler titizlikle değerlendiriliyor”

İl Müdürü Yazıcı yemekler ile ilgili şikayetlerin giderilmesi için de 15 diyetisyenin kurumda ter döktüğünü dile getirerek “Son dönemlerde arkadaşlarımızın yemeklerle ilgili sosyal medya hesaplarından attıkları görüntüler var. Doğrudur ve üzerinde çalışıyoruz. Çok kalabalık bir kitleye hazırlık yapılıyor. Yemek çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Kurumunuzda iki tane diyetisyen ve 13 tane diyetisyenlik okumuş personel çalışıyor. Dolayısıyla bunların denetimleri yapılıyor.

Ama en son dönüyor dolaşıyor ya teknik ya da insan kaynaklı bir hata ile karşılaşıyoruz. Yemekten kıl, tüy çıkıyor. Bunlar olmasın diye uğraşıyoruz. Yurdumu yönetiyorum projesi kapsamında yurtlardaki öğrencileri yemekhaneleri denetlemeleri için davet ediyoruz. Buna rağmen hata oluyor mu, oluyor” şeklinde açıklama yaptı.

(Haber - Foto: Hakan Arslan)


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar