Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

FATURALARDAN DOĞALGAZ BEDELİ BÖYLE DÜŞECEK...

Doğalgazda 1 ay faturasız dönem ve 25 metreküplük indirimin detayları vatandaşlar tarafından merak ediliyordu.

FATURALARDAN DOĞALGAZ BEDELİ BÖYLE DÜŞECEK...
6.05.2023 - 15:20
Haber Merkezi

Faturalardan doğalgaz bedeli böyle düşecek! Detaylar netleşti... Alınan karara göre hatalı faturalar iptal edilecek ve oluşan tutarların ücreti abonelere hızlı bir şekilde iade edilecek.

Haber7'de yer alan bir haberde; Doğalgaz faturalarıyla ilgili indirim ve faturasız dönemin detayları paylaşıldı. 

Geçen günlerde yayımlanan kararname ile konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden, doğalgaz tüketimleri için 24 Nisan’dan 31 Mayıs’a kadar oluşacak ilk faturadan doğalgaz bedeli alınmaması, sonrasında ise 1 Mayıs 2024’e kadarki döneme ait aylık doğalgaz tüketimleri için tahakkuk edecek faturalarda da 25 metreküpe kadar olan tüketim için bedel tahsil edilmemesi düzenlenmişti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu da (EPDK)uygulamaya yönelik esasları belirledi.

Düzenlemelerin ayrıntıları şu şekilde:

ENERJİ BAKANLIĞI’NIN BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK

♦ Konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin 24 Nisan 2023 (bu tarih dâhil) tarihinden 31 Mayıs 2023 (bu tarih dahil) tarihine kadar olan ilk Fatura tahakkuklarında sistem kullanım bedelleri ve buna ilişkin vergilerin tamamı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

♦ Hesaplanan tüketim bedeli üzerinden yüzde 100 oranında indirim yapılarak toplam ödenecek tutar, fatura üzerinde 0 (sıfır) Türk Lirası olarak gösterilecek.

♦ 24 Nisan 2023 tarihinden sonra hatalı olarak tahakkuk ettirilen faturalar iptal edilecek ve varsa fazladan tahsil edilen tutarlar aboneye iade edilecek. Şirketler faturanın iptalinden itibaren en geç 3 işgünü içerisinde aboneye nakden iade etmekle yükümlü olacak. İade yükümlülüğü, mekanik sayaç kullanan aboneler için ilk faturada mahsuplaşma, ön ödemeli sayaç kullanan aboneler için ise hesaba kredi yükleme suretiyle yerine getirilebilecek.

♦ Faturalandırma döneminin herhangi bir nedenle 60 günü aşması durumunda, önceki faturanın bildirilmesinden itibaren geçen her bir ay için Doğalgaz tüketiminin en fazla 25 metreküpe kadar olan kısmı tüketim miktarından indirilecek.

♦ Merkezi sistem tüketicilerine uygulanacak tüketim indirim miktarı, merkezi sisteme bağlı toplam konut, ibadethane ve cemevi toplam sayısından bireysel aboneliği bulunan daire sayısı düşülerek bulunan sayının 25 metreküp ile çarpılmasıyla hesaplanacak.

♦ Merkezi sistem binalardaki bireysel aboneler kendi abonelikleri üzerinden indirim uygulamasından yararlanacak. Örneğin; 40 dairelik bir merkezi sistem binada 20 adet bireysel abonelik (mutfak ve şofben için) varsa bu abonelerin doğrudan kendi faturalarında indirim uygulanacak, geriye kalan bireysel aboneliği olmayan 20 daire için ise merkezi sistem aboneliği üzerinden en fazla 20x25 metreküp olarak hesaplanacak şekilde indirim uygulanacak.

♦ Ön ödemeli sayaç kullanan konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin sayaçlarının 24 Nisan 2023 tarihinden sonraki ilk okunması sırasında endeks değeri üzerinden hesaplanan tüketim miktarı, abonenin hesabına “alacak” olarak yansıtılacak ve abonenin sonraki alımında bu alacak karşılığında bedelsiz olarak kartına kredi yüklenecek.

DOĞALGAZ FATURALARINDA TASARRUF NASIL SAĞLANIR?

Uzmanlar doğalgazda tasarruf yollarını açıkladılar. İşte faturalarda tasarruf yapmanızı sağlayacak yöntemler.

- Binanın mantolanması ve duvarların izolasyonu yapılmalı.

- Pencereler çift camlı olmalı ve yalıtım yapılmalı.

- Gece, gündüz ısınan evleri yüzde 50-55 oranında nemlendirmeli.

- Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli.

- Çatı odası varsa üst katını uygun şekilde yalıtmalı.

- Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su boruları yalıtılmalı.

- Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli.

- Cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı. 1 saatteki yakıt tüketimi en az olan tercih edilmeli.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar