Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DEPREM MANİPÜLASYONLARINA DİKKAT!

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Bolu’da meydana gelen depremin ardından önemli açıklamalarda bulundu.

DEPREM MANİPÜLASYONLARINA DİKKAT!
17.03.2023 - 23:49
Haber Merkezi

Tüysüz sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda bölgede büyük kırılmalar yaşandığı için 6’nın üzerinde deprem beklenmediğini vurguladı. 
Bolu’da meydana gelen depremin ardından uzmanlar bölgede yaşanan hareketliliği yorumladı. Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Prof. Dr. Naci Görür yaşanan depremin beklendiğini, daha önce bu alanda deprem yaşanacağının söylendiğini hatırlattı.  

Okan Tüysüz “Bolu çevresinde Kuzey Anadolu Fayı iki kola ayrılır, kuzey kol Düzce-İzmit, güney kol Geyve yönüne uzanır. Her iki kol da büyük depremlerle kırılmıştır. Kırılan faylar haritada pembe renkle gösterilmiştir. Kırılmamış olan faylar ise kırmızı çizgilerdir (MTA Diri Fay Haritası)” açıklamasında bulundu. 

Prof. Dr. Naci Görür, ise Bolu’da meydana gelen depremin Kuzey Anadolu Fay zonu içerisinde 1999 depremlerinde kırılmayan bir kesiminin kırılması ile oluştuğunu belirtti. Bu fayın kırılmasını uzun zamandır beklediklerini söyledi.

Haber: Elif Varol


Editör: D. GAZETESİ