Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

"YERLEŞİM KUZEY YAMAÇLARA OLMALI"

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, hem hava kirliliğinin önlenmesi hem de olası bir depremde yıkımın önüne geçilmesi için Düzce’de yerleşimin kuzey yamaçlara yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Sönmez Bahçeşehir’in (Kalıcı Konutlar) örnek model alınmasını istedi.

"YERLEŞİM KUZEY YAMAÇLARA OLMALI"
15.03.2023 - 22:03
Haber Merkezi

Düzce’de yaşanan üç büyük deprem sonrası kat sayısının 2’den 4’e çıktığını, pirinç tarlalarına öğrenci yurtları inşa edildiğini söyleyen Sönmez “Artık bu böyle gitmez. Düzce için bir karar alalım ve takipçisi olalım. Bu yanlış kararlar alınırken seyirci kaldığımız için enkazlara ‘’Sesimi duyan var mı?’’ diye bağırıyoruz. İş işten geçmeden, araba devrilmeden önce karar alalım. Bu karar tüm    illere de örnek olsun. Sözü ortaya bırakmıyorum. Bu işte görev ve öncülük belediyemize düşmektedir. Destek ve takip hepimizde olsun” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yatay mimari söylemine dikkat çeken Fethi Sönmez, kanaat önderleri ile görüşerek bir takım tedbirler belirlediklerini ve belediye başkanlığına dilekçe halinde sunduklarını kaydetti. 

Vatan Partisi’nin Belediye’ye sunduğu dilekçede şu öneriler yer alıyor: 
1-1999 depremi öncesi yapılmış, binaların depreme karşı bina risk analizlerinin ivedilikle yapılarak kentsel dönüşümün acil yapılması gereken alanlar belirlensin ve bunun için bir takvim oluşturulsun.
2-Düzce il genelinde, fay hattı üzeride bulunan  binalar , fay hattından uzaklaştırılsın
3-Düzce Belediyesi yerbilimsel verileri de kullanılarak Düzce’nin mikro bölgelendirme çalışmalarının ivedilikle yapılması gerekmektedir. Bu veriler dikkate alınarak kat sayısı; zemin özelliğine, bilimsel verilere göre belirlensin. Bilim dışı hiçbir irade müdahale edemesin. Alüvyonlu tarım topraklarına tüm il genelinde inşaat izni verilmesin.
4- Hem hava kirliliği, hem de zemin açısından Düzce yerleşim için kuzey yamaçlara yönelsin. Bahçeşehir  (Kalıcı Konutlar) örnek model alınsın.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar