Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

4 AY SÜREYLE ÇALIŞABİLECEKLER

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ferhat Acar, Toplum Yararına Programı kapsamında Düzce’de 22 kişinin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde 4 ay süreyle çalıştırılacağını söyledi.

4 AY SÜREYLE ÇALIŞABİLECEKLER
10.03.2023 - 18:15
Özel Haber

Başvuru sürecinin tamamlandığını kaydeden Ferhat Acar, çalıştırılacak adayların seçiminin liste yöntemi ile yapıldığını vurguladı.  
Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı birimlerde; İl Müdürlüğü ve bağlı birimlerinin bakım, onarım ve temizliği için 22 kişiye yönelik 120 gün süreli Toplum Yararına Programı düzenlendi.

4 AY SÜREYLE ÇALIŞACAKLAR
İŞ Kur İl Müdürü Ferhat Acar, programın 4 ay süreyle uygulanacağını kaydederek “11 Mart 2023 ila 9 Temmuz 2023 tarihleri arasında 4 ay süreli uygulanacak Toplum Yararına Programı için müracaatlar geçen hafta itibariyle sonlandı. 

Program dâhilinde çalıştırılacak adayların seçimi Toplum Yararına Programı Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Genelgenin 12. maddesinin 2 fıkrasının d bendi kapsamında Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından belirlendi” dedi.

Çalıştırılacak kişilerin isimlerinin kontroller yapıldıktan sonra Düzce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü hizmet binası ilan panosunda yayınlandığı belirten Acar “Düzce Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından belirlenen ve program dâhilinde çalıştırılması istenen kişilerin, yukarıda açıklanan nitelikleri taşıdıklarına dair uygunluk kontrolü Düzce Çalışma ve İş Kurumu tarafından yapıldıktan sonra Düzce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü hizmet binası ilan panosunda isimler yayınlandı” diye konuştu.  

ARANAN ŞARTLAR

Toplum Yararına Programı ile ilgili de bilgiler veren Acar, adaylarda aranan şartları şöyle sıraladı: “İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede işsiz olması, 18 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. 

Erkek adaylarda 35 yaşın üzerinde olan adaylara öncelik verilecek. Ayrıca adaylardan İŞKUR tarafından düzenlenen kurs programlarına başvuru tarihinden önceki son altı aylık süre içinde katılmamış olması, il sınırları içinde ikamet etmesi, emekli ve malul aylığı almıyor olması ve öğrenci olmaması isteniyor.

AYNI AİLEDEN 1 KİŞİ KATILABİLİYOR

Programa aynı aileden 1 kişinin katılabildiğini, ayrıca aynı ailede iki sigortalı var ise üçüncü kişinin bu programa katılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Ferhat Acar “Programa kabul edilebilmek için müracaatçıların hane gelirlerine bakılıyor.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre müracaatçıyla aynı evde ikamet eden yakınlarının aylık gelirlerinin brüt asgari ücret tutarının 1,5 (bir buçuk) katını geçmemesi şartı aranıyor. Bu tutarın üzerinde hane geliri olanlar programa kabul edilmiyor” şeklinde bilgi verdi. 

PROGRAMA KATILAMAYACAKLAR

Aktif sigortalı olanların, vergi mükellefi olup işveren statüsünde BAĞ-KUR’lu olanların programa katılamadığını hatırlatan Acar “Daha önceki programlardan mazeretsiz ayrılanlar, yasaklı durumda olanlar da kapsam dışı.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler programa katılamıyor” diye konuştu.

Haber: Elif Varol


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar