Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DEPREMZEDELER DÜZCE'DE MİSAFİR EDİLİYOR

Son 120 yılda Türkiye’de şiddeti en yüksek 3’üncü deprem olarak kayıtlara geçen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlar Düzce’de misafir ediliyor.

9.02.2023 - 11:35
Güncelleme 9.02.2023 - 13:30
Haber Merkezi

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerin ardından kente  getirilen depremzedeler Düzce'de misafir ediliyor. Deprem felaketi sonrası bölgeden Düzce’ye 77 kişi tahliye edildi. 

Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan deprem sonrası bölgedeki depremzedeler Türkiye’nin farklı illerine tahliye ediliyor. Bu kapsamda Düzce Belediyesi, Hatay’dan 57, Kahramanmaraş’tan ise 20 kişiyi Düzce’ye getirdi.

Bölgeden Düzce’ye toplam 130 kişinin tahliye edileceği öğrenildi.

"ORADA İNSANLAR ZOR DURUMDA"

Kahramanmaraş’tan Düzce’ye gelen Bahtiyar Kekeç orada insanların çok zor şartlarda olduklarını belirtti. Ekiplerin daha rahat çalışma yapabilmeleri için yerel halkın bir an önce farklı illere tahliye edilmesi gerektiğini kaydeden Kekeç “Akrabalarım göçük altında. Biz canımızı zor kurtardık. Psikolojimiz bozuldu. Altyapı yok, su yok. Çok sıkıntı yaşanıyor. Maraş bitti, Maraş’ın 5’te 4’ü yok. Haritadan silindik.

Oradaki insanların bir an önce bölgeden çıkması lazım. Boşaltmaları lazım orayı. Çalışanları engellememeleri lazım. Yerleşik halk bir an önce orayı terk etsin ki çalışanlar rahat çalışsın. Göçük altındakiler rahat çıkartılsın. Herkesin ihtiyacı var. Hepsi bölgeden çıksın. Oteller kapılarını açtı. Hayat burada normal. Depremzedeleri herkes ağırlayabilir. Oradakiler kabusu yaşıyor. Burada herkes kapılarını bizlere açıyor. Yardım ediliyor” dedi.

TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK

Belediye Başkanı Yardımcısı Hasan Günden, tüm imkanlarını depremzedeler için seferber ettiklerini vurgulayarak “Deprem bölgesinde Düzceli vatandaşlar vardı. Onlar bize ulaştı. Bizde böyle bir kampanya başlattık. Düzcespor’un otobüsünü aldık. Bizim Düzce Ulaşımın otobüslerini bölgeye yolladık.

Maraş’tan 57 kişiyi getirdik. Şuanda Hatay’dan 20 kişi getirdik. Bugün 12 civarında da Malatya’dan 20’a yakın kişiyi Düzce’ye getiriyoruz. Orada olan Düzeli bütün ailelere Düzce Belediyesi olarak bütün imkanlarımızı seferber ettik. Belediye Başkanımızın talimatı vardı. Düzce’ye gelmek isteyenleri getiriyoruz” diye konuştu.

130 KİŞİ TAHLİYE EDİLECEK

Düzce’ye Hatay’dan 57, Maraş’tan 20 kişinin getirildiği, öğle saatlerinde de Malatya’dan 20 kişinin daha Düzce’de olacağı öğrenildi. Ayrıca Antep ve Adana’dan peyderpey Düzce’ye tahliye edilenlerle toplam sayının 130’u bulacağı belirtildi.

 

 


Editör: E. Varol
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar