Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

HAMSİ FESTİVALİ 4 GÜN SÜRECEK

Düzce Trabzonlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen Hamsi Festivali bu yıl Karadeniz’in 3 lezzetini bir araya getirecek. Hamsinin yanı sıra bu yıl mıhlama ve kara lahana da şenliğe katılanlara dağıtılacak.

HAMSİ FESTİVALİ 4 GÜN SÜRECEK
17.01.2023 - 12:56
Güncelleme 18.01.2023 - 00:42
Haber Merkezi

Düzce Trabzonlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen geleneksel Hamsi Şenliği pandemi sürecinde yapılamadı. Ardından yaşanan 23 Kasım depremi de festivalin ertelenmesine neden oldu. Dernek yönetimi festivalde büyük bir değişikliğe giderek Trabzon’un 3 lezzetini buluşturuyor. 19 Ocak’ta başlayacak olan festivalde mıhlama, kara lahana ve hamsi festivale katılanlara ikram edilecek. 

İkramların yanı sıra 4 gün sürecek olan festivalde yöresel sanatçılar sahne alacak. Katılımcılar çeşitli yarışma ve etkinlikler ile 4 gün boyunca Trabzon kültürünü Düzce’de doyasıya yaşayacak. Ayrıca festivale katılanlar, kemençeyle horon teperek enerjilerini de atacaklar. Festivalde bu yıl yöresel el sanatları işlemesi de yer alacak. Keşan örme, sepet örme, bakır işleme, kudal, yün çorabı örme stantlarında katılanlara hem örnekleri sergilenecek hem de ustaları el sanatlarının yapımı hakkında bilgiler verecek.

“DÜZCE’DEN, TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN HERKESİ DAVET EDİYORUZ”
Yapılacak festivali ile ilgili olarak açıklama yapan, Düzcelilerin yanı sıra Türkiye’nin her yöresinden Trabzon kültürünü merak edenleri festivale davet eden Düzce Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Demirci “Festivalimiz geleneksel olarak her yıl yapıyorduk. Ancak araya dünyayı olumsuz etkileyen pandemi süreci ve ilimizde yaşanan deprem afeti girdi. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda gerçekleştiremedik. Geçtiğimiz yılda ertelemek zorunda kaldık.

Bu yıl yapamadığımız ve ertelediğimiz festivallerimizin yerine Trabzon’un kültürünü olan karalahana ve mıhlamayı da hamsiye ekledik. + gün sürecek olan etkinliğimizde katılanlar hem hamsiye hem mıhlamaya hemde lahanaya doyacak. Bunların yanı sıra kemençe havalarımız, horonumuz da 4 gün boyunca yerel sanatçılarımız ile birlikte bizlerle olacak. Hem Düzceli hemşerilerimizi hem de Türkiye’den herkesi bu festivale davet ediyoruz” dedi. 
  19 Ocak 2023 günü başlayacak olan festival 23 Ağustos’a kadar devam edecek.


Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.