Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

2/B’LER İÇİN SÜRE UZATILDI

Düzce Valliği 6292 sayılı Kanun kapsamında hak sahipliği belirlenmiş 2/b alanındaki tüm taşınmazların kullanıcıları ile Hazineye ait tarım arazilerini kullanan ve hak sahipliği şartlarını taşıyanlar için önemli bir duyuru yayınladı.

2/B’LER İÇİN SÜRE UZATILDI
15.12.2022 - 15:41
Haber Merkezi

Duyuruda süresi içinde başvuru yapmayanların başvuru süresi, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlerin ödeme süresi ve taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin ödeme süresinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. 

İlgili kanunun (a) bendi kapsamında kalan taşınmazların satış bedeli; bu taşınmazlar için ilgili kanunlarda belirtilen başvuru sürelerinin son gününü izleyen üç aylık sürenin bittiği günden, ödeme yapmak amacıyla başvurulan güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları toplamında artırılarak hesaplanıyor. 

(b) bendi kapsamında kalanlar için ise satış bedeli; kendilerine yapılan tebligatta belirtilen ödeme süresinin son gününü izleyen günden, ödeme yapmak amacıyla başvurulan güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği TÜFE aylık değişim oranları toplamında artırılarak belirleniyor. Yapılacak hesaplamalarda ay kesirleri dikkate alınmıyor. 

Valilikten yapılan duyuruya göre taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler ile toplam taksit süresi içerisinde borcunun tamamını ödemeyenlerin ödeme süresi, vade tarihinden ödeme tarihine kadar kanuni faiz uygulanmak suretiyle 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldı.

    Ayrıca, Hazineye ait taşınmazlar üzerinde yapısı bulunan ve geçerli Yapı Kayıt Belgesi alınmış Yapı Kayıt Belgesi sahipleri ile bunların kanuni veya akdi haleflerinin                                31 Aralık 2022 tarihine kadar satın alma başvurusunda bulunabilecekleri 7394 sayılı Kanun ile hüküm altına alındı. 

    Hak sahiplerinin Düzce Valiliği’nde bulunan Milli Emlak Müdürlüğü ile Akçakoca Kaymakamlığı Milli Emlak Müdürlüğü ve Yığılca Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliğine                                31 Aralık 2022 tarihine  kadar başvuruda bulunabilecekleri kaydedildi.


Editör: E. Yılmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.