Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCE'DE KİRA FİYATLARI İSTANBUL İLE YARIŞIYOR

Gayrimenkul Danışmanı Berat Öztürk, Düzce’de kiraların İstanbul ile yarıştığını söyledi. Öztürk, ev sahiplerinin artış için kiracı çıkarttığını hatırlatarak sıradan dairelere “lüks” muamelesi yapıldığını vurguladı. Ayrıca Düzce’ye gelen memurların fahiş kira fiyatları ile karşılaştıklarında hayal kırıklığı yaşadıklarını kaydetti.

DÜZCE'DE KİRA FİYATLARI İSTANBUL İLE YARIŞIYOR
14.12.2022 - 14:49
Haber Merkezi

FIRSATÇILIK YÜKSELDİ
Berat Emlak Gayrimenkul Danışmanı Berat Öztürk fırsatçılığın yükseldiğini ifade ederek “Düzce’nin il oluşunun 23. yıl dönümü, 1999 il statüsü kazanan Düzce’de bu günlerde en belirgin olay, durdurulamayan kira fiyatları. Türkiye’nin hemen her bölgesinde yükselen kiralar, Düzce’de daha belirgin arttı. Ev sahipleri, fiyat artışında İstanbul’la yarışıyor. Sıradan dairelere “lüks” muamelesi yapılıyor. Artan talebe karşılık fırsatçılık öylesine yükseldi ki, makulü yakalamak neredeyse imkansız” şeklinde açıklama yaptı. 

KİRA FİYATLARI 5 KAT ARTTI
Kira fiyatlarının 5 kat arttığını belirten Öztürk “Tedarik zincirleri bozuldu, inşaat maliyetleri son üç yılda üçe katladı. Durma noktasına gelen inşaat sektöründeki arz-talep dengesi bozuldu. Türkiye genelinde artış gösteren kira fiyatları, bazı şehirlerde ise tüm enflasyon rakamlarını ters yüz etti. Konut arzındaki yetersizliği fırsata çeviren kimi ev sahipleri ise işi arsızlığa kadar götürdü. Üniversitenin de etkisiyle son iki yıla oranla kira artışları neredeyse 3 ila 5 kat arttı. Şehre gelen ortalama memurlar ya da makul bir işe başlayacak olanlar, karaborsaya düşen daire fiyatlarıyla karşılaşır oldu” diye konuştu. 

SIRADAN DAİRELERE 5 BİN TL İSTİYORLAR
Berat Öztürk, internet sitelerinde sıradan 2+1 dairelere 4 bin, 5 bin TL istendiğinin altını çizerek “Düzce il oluşunun 23. yılını kutluyor. Kutlama mesajları peş peşe. Ancak 23. yılda şehrin en önemli gündemi, yüksek kira ücretleri. İşçiler, sağlık çalışanları, öğretmenler, emekliler… Ev sahipleri, kirayı yükseltmek için kiracısını çıkarmaya çalışıyor. Ev bulmaya çalışanlar ise çaresiz. Ya şehirden uzaklaşacak ya da kazancının neredeyse tamamını ev sahibine verecek. İnternet sitelerinde  sıradan 2+1 dairelere 4 bin, 5 bin isteniyor. Pek çok ilanda 1+1’e daireye 3 bin lira ücret yazılıyor. Satılık ilanları ise milyonlarda” dedi. 

MEMURLAR HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR
Şehre gelen memurların fahiş kira fiyatlarını görünce hayal kırıklığı yaşadığını söyleyerek “Daha cazip koşullarda yaşamak için şehre gelen hemşire, öğretmen, polis gibi kamu çalışanları, yüksek kiraları görünce hayal kırıklığı yaşıyor. Sıradan daireler “lüks” etiketiyle sunuluyor. Talep olunca ne emlakçılar ne de müşteriler “senin evin bu kadar etmez” diyemiyor” şeklinde açıklama yaptı.


Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.