Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“2022’DE 482 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ”

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce Kadın Kolları Başkanı Jale Uzunhasan 2022 yılı içerisinde 202’si şüpheli 482 kadının öldürüldüğünü söyledi.

26.11.2022 - 15:44
Haber Merkezi

Kadına yönelik şiddet ile mücadelede İstanbul Sözleşmesinin önemine dikkat çeken Uzunhasan “Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz” dedi.

 

“2002’DEN BU YANA CİNAYETLER ARTTI”

2002 yılından bu yana kadın cinayetlerinin sistematik olarak arttığını savunan Uzunhasan şunları söyledi: “Ülkemizde yaşayan kadınlar, en temel hak olan yaşam hakkı için direniyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü.”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

İstanbul Sözleşmesinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Uzunahasan “Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız” diye konuştu.

YAŞAM HAKKI PROJESİNİ ANLATTI

Yaşam Hakkı projesi ile ilgili verileri de paylaşan Jale Uzunhasan “İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir “Alo Şiddet” hattı kurduk. “YaşamHak” projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık” dedi.

“KADINI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

İktidara geldiklerinde kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacaklarını ifade eden Uzunhasan İktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var! Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz” şeklinde açıklama yaptı.


Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar