Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDI

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu sonuç bildirisi yayınlandı. Eskişehir’deki toplantının ardından oy birliği ile kabul edilen 7 maddelik Sonuç Bildirisi kamuoyuna sunuldu.

SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDI
22.11.2022 - 13:54
Güncelleme 22.11.2022 - 14:20
Haber Merkezi

     Bildirgede Rusya’nın Ukrayna topraklarından tamamen çıkması ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi talep edildi. 2014’ten itibaren Kırım Tatarlarına karşı uygulanan baskı ve sindirme faaliyetleri kınanarak “Bu zulümlerin elbet karşılık bulacağı hususunda saldırganları ikaz ediyoruz” denildi. Ukrayna ve Türkiye arasındaki dostluk köprüsünün Kırım Tatarları olduğu ve bu sürecin devam edeceği vurgulandı. 

       Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarlarının tamamı, Vatan Kırım’ın geleceği ile ilgili konularda daha duyarlı olmaya davet edildi. 

 

     Millî Meclis adına yapıldığı ifade edilen koordinasyon merkezleri kurma çalışmalarının usul ve esaslara uygun olmadığı belirtilerek “Neredeyse tam bir asırdır Türkiye’de sivil toplum kuruluşları etrafında teşkilatlanan ve Türk kamuoyunun büyük bir muhabbetle bağrına bastığı dernek ve vakıflarımız ile en ufak bir istişare yapılmadan başlatılan bu girişim, en hafif ifadesi ile saygısızlıktır. Mevcut birikim ve çalışmaları göz ardı eden, Türkiye’deki Kırım Tatar halkının meşru temsilcisi durumunda olan sivil toplum kuruluşlarına danışmadan yapılan bu girişimlerin bizlerin nezdinde hiç bir karşılığı yoktur. Kolektif çalışma anlayışımıza uymayan bu oluşumların dikkate alınmayacağı ve muhatap kabul edilmeyeceğini ilk ve son defa ilan ediyoruz” denildi. 

 

     Millî Meclisin, Kırım ve Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarlarının temsilcileri ile Dünya Kırım Tatar Kongresi’nde bir araya gelmiş diasporanın temsilcilerinin de yer alacağı, Kırım halkının geleceğine ve kaderine, millî hak ve hukukuna dair meselelerini geniş katılımlı bir şekilde karar altına alacağı bir organizasyonel yapının ivedilikle hayata geçirmesinin de gerekli olduğu belirtildi. 

 

     Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Kurulunun bir an evvel tekraren toplanmasının zaruri olduğu hatırlatıldı. Bu ulus ötesi kuruluşun Kırım Tatar halkının meselelerini bir bütün olarak ele alması ve gerekli karar organlarını oluşturarak bu zor zamanlarda sorumluluk alması ve sürdürülen çalışmalara liderlik etmesi hayati istendi.


Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar