Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“YOK SAYILMAK İSTEMİYORUZ”

Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Birol Aksu, Gelir İdaresi’nin bilgi işlem sisteminin sağlıklı çalışmadığını kaydederek meslek mensuplarının çaresizce kısıtlı sürede 1 aylık bütün beyanları yetiştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

“YOK SAYILMAK İSTEMİYORUZ”
27.07.2022 - 16:47
Güncelleme 27.07.2022 - 21:05
Haber Merkezi

“MESLEKTAŞLARIMIZ ÇARESİZ, TELAŞ İÇİNDE”

Gelir İdaresi’nin bilgi işlem sisteminin çalışmadığını ve meslektaşlarının iş yetiştirme telaşı içerisinde çaresizce beklediklerini ifade eden Aksu “Meslektaşlarımız, uzun zamandır aralıklarla da olsa, çalışmayan Gelir İdaresi’nin bilgi işlem sistemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Müşterilerimiz ise, bir an önce beyanlarının yapılıp, zamanında ödeme derdindeler.

Meslektaşlarımız ise çalışmayan bir sistemde, ellerinden bir şey gelmeden, çaresiz bir şekilde, kaygı ve endişe içerisinde işleri yetiştirme telaşındadırlar. Temmuz ayında tam olarak uygulanamasa da 20 günlük mali tatilden sonra kalan 6 günde 1 aylık bütün beyanları yapmamızı beklemektedirler” diye konuştu.

“MESLEK MENSUPLARI YOK SAYILMAMALI”

Aksu, kamu görevi yapan meslek mensuplarının yok sayılmamasını isteyerek “Hazine ve Maliye Bakanlığı gereksiz bir yığın bilgiyi uhdesinde toplayarak, diğer taraftan bilişim altyapısını geliştirmek yerine, meslek mensubuna eziyet etmektedir.

Meslek mensuplarını iş yapamaz hale getirmektedirler. Kamu görevi yapan meslek mensuplarını yok saymaktadırlar. Kamunun ortak çıkarları için birlikte çalışmak zorunda olan meslek mensupları ve odaları yok sayılmamalıdır” dedi.

 
“ÖZEL BİR DEĞERLENDİRME YAPILMALI”

Mali tatilin ve resmi tatillerin olduğu beyan dönemlerinin, özel bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Aksu şöyle devam etti: “Gelir İdaresi ile birlikte bilgi talep eden diğer kamu kurumlarının altyapıları buna paralel hale getirilip geliştirilmelidir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın zamanında önlem almayarak meslek mensuplarına yaptığı bu haksızlığı kabul etmiyoruz bu çaresizliği şiddetle kınıyoruz. Mali tatilin ve resmi tatillerin olduğu beyan dönemleri, özel bir şekilde değerlendirilmeli, önlem alınmalı ve beyan süresi kadar bu zamanlara ilave edilmelidir.”

“TEPKİLERİMİZİ DAHA SESLİ DİLE GETİRECEĞİZ”

Birol Aksu talepleri dikkate alınmadığı takdirle seslerini daha çok yükselteceklerini vurgulayarak “Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak meslektaşlarımızın haklı taleplerinin karşılanmaması durumunda hak ve taleplerimizi, tepkilerimizi daha sesli ve artarak devam ettireceğimizi beyan eder, saygılarımızı sunarız” şeklinde açıklama yaptı.  

Elif Varol


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar