Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ESNAFA İNDİRİM UYGULANMALI

 Düzce’ye gelen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, ekonomik şartlarda esnafa indirim uygulanması gerektiğini vurguladı.  Baba mesleğini devam ettirmek isteyen kişi sayısının yüzde 13’lere kadar düştüğünü söyledi.

21.07.2022 - 10:49
Güncelleme 21.07.2022 - 13:08
İHA

Bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek üzere Düzce’ye gelen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, açıklamalarda bulundu. 
Esnafın ülke genelinde çeşitli desteklere ihtiyacı olduğunu belirten Palandöken, “Esnaf dükkanlarında ki kiralarda yüzde 20 stopaj var. Mal sahibi zaten kira gelirinden dolayı vergisini yatırıyor.

Kiracı olarak çalışan insanda 5 bin liraya ortalama dükkanda oturuyor ayda bin lira daha stopaj geliyor. 6 bin liraya çıkıyor. Bu sefer haksız rekabet ile esnaf karşı karşıya kalıyor. 
Piyasada uzun uzun tedbirler alınmalı. Elektrik, su, doğalgaz gibi zorunlu tüketim mallarında esnaf için bir indirim sağlanmalı.

Seyahat yaparken dolmuşta, otobüste, takside veya kamyon ile bu işi yapan esnafın daha ucuz iş yapması mümkün.

Örneğin sebze fiyatlarında ki artışı hepimiz görüyoruz. Kışın düşünün bu bölgede olmaz yaz bölgelerinden gelecek. Maydanozu bedava alsanız buraya gelmesi için en az 25 bin liraya buraya getireceksiniz. Bu yüzden fiyat artıyor. Fiyatların dengelenmesi için esnafın kullandığı akaryakıtta indirim olması lazım” dedi.

“Oranı yüzde 13’lere kadar düştü”

Yaptırdıkları bir anket ile baba mesleğini yapmak isteyenlerin oranlarının çok düşük olduğunu vurgulayan Palandöken, “Esnaflar artık çırak, kalfa, usta bulmakta zorluk çekiliyor. Yaptırdığımız bir ankette baba mesleğini devam ettirmek için iş yerinde çalıştırma oranı yüzde 13’lere kadar düştü. Eski rakamlarla söyleyeyim. Bundan 50 sene öncesi ile şimdiki zamanı karşılaştırdığınız zaman artık insanlar baba mesleğini yapmıyorlar.

Babasının işini kimse yapmak istemiyor. En geçerli mesleklerden biride el sanatları ve mobilyadır. Ama hiç kimse bu işi yapmak istemiyor. Okullarda ki eğitimdeki eşitlikten kaynaklanıyor. Herkes beyaz yakalı olsun, kravatlı olsun istiyor. Babasının yaptığı işi görüyor borçları görüyor bir şeyler yapmak istemiyor.

Haliyle devlete yük olmadan işletme kurup yanında istihdam edeceği kişiyi çalıştırmıyor” ifadelerinde bulundu.

  Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Kayıkçı ile kısa süreli sohbet eden Genel Başkan Bendevi Palandöken, daha sonra odaları tek tek ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi almasının ardından Düzce’den ayrıldı. Haber: Selçuk Akyol


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar