Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BÜYÜK KAYBA NEDEN OLUYOR

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çayır tırtılı zararlısına karşı üreticileri uyardı. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada 1 Temmuz’dan itibaren Düzce’de görülmeye başlanan, çayır tırtılı zararlısının çok hızlı yer değiştirdiği ve tarımsal ürünlerde büyük kayba neden olduğu vurgulandı. 

BÜYÜK KAYBA NEDEN OLUYOR
20.07.2022 - 12:44
İHA

Uyarıda, İl ve İlçe Müdürlüklerinin böceğin yayılışı ve popülasyon dinamiğini takip ettiği vurgulandı.

Özellikle üreticilerin yonca, mısır, biber ve diğer sebze türlerindeki bağ ve bahçelerinin kontrollerini yapmaları, zararlının görülmesi durumunda ise ivedikle İl ve İlçe Müdürlüklerine ulaşmaları istendi. Zararlının teşhislerinin yapılarak gerekli ilaçlı mücadelenin yapılmasının ürün kaybının en aza indirilmesi yönünden büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Zararlının özellikleri ve mücadele yöntemleri ile ilgili şu bilgiler aktarıldı:
Ergin kelebekler kanatları üzerinde beyaz sarı renkli çizgi ve lekeler olan, açık kahverenginde bir kelebektir. Vücut uzunluğu 10-12 mm, kanat açıklığı 19-26 mm dir.

 Oval şekilli ve parlak olan yumurta önce şeffaf ve renksiz ise de daha sonra portakal sarısına, larvanın çıkışına yakın griye döner. 2-20 tanesi bir arada bırakılan yumurtalar 0.8 - 1.0 mm. uzunluğundadır.

Birinci dönem larvanın vücut uzunluğu 1.5-2.5 mm., ikinci dönem 3.0 - 5.5 mm, üçüncü dönem 8.0-10.0 mm, dördüncü dönem 9.0 - 12.0 mm. ve son dönem larvanın 18.0 - 25.0 mm.dir. Olgun larva siyaha yakın yeşil renkli olup, sırt ve yanlarında boydan boya uzanan açık ve koyu renkli çizgiler vardır.

Pupa 8-13 mm. uzunluğunda olup, 20 - 70 mm uzunluğunda, 3 - 4 mm genişliğinde silindirik içi ağ ile örülü toprakta bir kokon içinde bulunur.

Kışı pupa kokonu içinde olgun larva olarak toprağın 5 - 7 cm derinliğinde geçirir. İlkbahara girerken pupa olur. Pupa süresi 14-18 gün olup bunun ilk 4 - 5 günü prepupa süresidir. İlk erginler nisan ortalarında uçmaya başlarlar. Gece faal, gündüz hareketsizdirler.

Polen tozu ve nektar ile beslenebilen dişiler iki hafta kadar yaşar ve bir dişi 60 - 400 yumurta bırakır.Bu besinleri bulamayanlar iki ay kadar yaşarsa da yumurta bırakamaz. Yumurtalar özellikle Chenopodium sp. (Kazayağı, İştir, Sirken) ve diğer yabancı ot yapraklarının alt yüzüne bırakılır. Yumurta 2 - 10 günde, çoğunlukla 4 - 6 gün sonra açılır.

Yumurtadan çıkan larva bu bitkiler üzerinde beslenmeye başlar. 1-2 Gömlek değiştirdikten sonra kültür bitkisine geçer, burada obur bir şekilde beslenerek yaprakların sadece damarlarını bırakır.

Populasyonun yüksek olduğu yerlerde tüm yeşil aksam saldırıya uğrar. Beş dönem geçirdikten sonra olgunlaşan larva pupa dönemini geçirmek üzere toprağa iner.

Besin ve iklim şartlarına göre larva dönemi 14 - 22 gün sürmektedir. Bir yılda mevsim şartlarına göre 2-5 ila döl vermektedir.

Üreticilerimizin bu zararlı hakkında daha detaylı bilgi almak üzere İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvurmaları önem arz etmektedir.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.