Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“İYİ BIÇAK SAĞLAM ÇELİKTEN ÇIKAR”

Çeliğin anatomisi, iyi malzeme ile birleştikten sonra sağlam bir ürün elde edilebileceğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tescilli bıçak sanatçısı Alper Tüfekçi, “İyi bıçak sağlam çelikten çıkar” dedi.

“İYİ BIÇAK SAĞLAM ÇELİKTEN ÇIKAR”
6.07.2022 - 10:52
Özel Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tescili olan Düzceli bıçak sanatçısı Alper Tüfekçi, bıçakların erken yıpranmaması için dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetti.

Çelik yapılmış bıçağın çatıl kaşıkların içerisine yerleştirilmesinin yanlış olduğunu ifade eden usta Tüfekçi, bıçaklar ustura gibi bilenmiş olsa dahi müşteri onu çatıl kaşıklar ile temas ettirdiğinde ağzını hızlı bir şekilde köreltebilir.

Paslanmaz çelik diye bir şey olmadığını vurgulayan 30 yıllık bıçakçı Alper Tüfekçi, “Pasa dayanıklı çelik olduğunu” söyledi.

“Av bıçakları, kılıfında muhafaza edilmez”

“Av bıçakları, kılıfında muhafaza edilmez” diyen sanatçı Alper Tüfekçi, “Kılıf, havadan nem ve toz toplayabileceği için bir süre sonra çeliği yıpratır.

Bunun haricinde bu tür bıçakları rastgele kullanmak da çeliğin ömrünü azaltır. Sonuçta her malzemeyi kendisine uygun yerde kullanmak lazım” şeklinde konuştu.

“Çeliğin anatomisini, iyi malzeme ile birleştirdikten sonra sağlam bir ürün elde edersiniz”

Bıçak yapımının detaylarını aktaran tecrübeli usta Alper Tüfekçi, konuyla alakalı olarak sözlerine şu şekilde devam etti:

“Her çelikten iyi bıçak çıkmaz. İyi çeliği kuralına göre işlemezsen çöp olur. O yüzden bu işi matematiğini doğru hesaplamak lazım. Bıçağa doğru ölçekte su vermek, ağız açısını derecesini bilmek vs. bu işte elzem farkındalıklar var.

Et için kullanılacak bıçak farklı, ustura yapıyorsan farklı, doğada odun yontacaksan farklı bıçak çeşitlerini aramalıdır. Çeliğin anatomisini, iyi malzeme ile birleştirdikten sonra sağlam bir ürün elde edersiniz.”

“Önemli olan bıçağın ne kadar esneyebildiğidir”

Bıçağın uzunluğunun ve esnekliğine etki ettiğine değinen Tüfekçi, “Bıçağı bir kaldıraç olarak düşünün. En uzun nokta neresi ise insan gücünün yettiği yer orasıdır. Herkese göre bıçağın marjinal noktası değişkenlik gösterir.

Bazı çeliklerin boyu kısa olmasına rağmen gayet keskindir fakat uzadıkça da kırılganlığını hissedersiniz. Çünkü önemli olan bıçağın ne kadar esneyebildiğidir” dedi.

 

Oğulcan Öner


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar