Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Dolandırıcılara İtibar Etmeyin

​​​​​​​Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Düzce’de sahtecilik ve dolandırıcılık olaylarında ciddi bir artış olduğuna dikkat çekti. 2021 yılında bin 26 suç dosyasına bakıldığını kaydeden Çelik dolandırıcılara itibar edilmemesini istedi. Sosyal medya dolandırıcılığındaki yükselişe dikkat çeken Çelik, uyuşturucu ticaretine asla taviz vermediklerinin de  altını çizdi.

Dolandırıcılara İtibar Etmeyin
20.01.2022 - 17:04
Güncelleme 20.01.2022 - 17:47
Haber Merkezi

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, 2021 yılı istatistiklerini basın mensupları ile paylaştı. Adliye destek ve mağdur hizmeti, adli görüşme odaları, çocuk izleme merkezleri gibi uygulamaların Düzce’de başarılı şekilde yürütüldüğünü söyledi. 

 SAHTECİLİK ve DOLANDIRICILIKTA CİDDİ ARTIŞ

Sedat Çelik sahtecilik ve dolandırıcılık vakalarından Düzce’de ciddi bir artış olduğunun altını çizerek “Sahtecilik konusunda da çok hassasız. Dolandırıcılık ve sahtecilik olaylarında ciddi bir oranda artış var. 2020 yılı içerisinde 718 dosya geldi. 2021 yılında bu sayı bin 26’a çıktı. Suçun şüphelileri değil de mağdurları daha çok Düzce’de ikamet ediyor. Vatandaşın bilinçli olması lazım. Özellikle sosyal medya üzerinden dolandırıcılık vakaları her geçen gün artıyor” dedi.

DİJİTAL DOLANDIRILICIK ARTIYOR

Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Dijital para dolandırıcılığı da artığına dikkat çekerek  “ Alışverişler güvenli sitelerden yapılmalı. Kredi kartı çıkartılacağı, kredi puanı düşürüleceği gibi dolandırıcılıklara kanılmamalı. Hediye çeki, kampanya, indirim gibi ilanlara tıklandığında da benzer mağduriyetler yaşanabiliyor. Son zamanlarda ‘Yatırım uzmanı olarak ben şu kadar para kazandım. Gel sende kazan’ gibi söylemler ile vatandaşların yüklü miktarda paraları alınıyor. Bunlara itibar edilmesin. Dijital para dolandırıcılığı da artıyor. Araçlarda kaparo dolandırıcılığı sık karşılaştığımız yöntemlerden ” diye konuştu.

KAMU GÖREVLİSİ PARA TALEP ETMEZ

  “Birde artık lütfen kendisini kamu görevlisi olarak tanıtıp para isteyenlere itibar etmeyin” diyen Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, “  Hiçbir kamu görevlisi vatandaştan para talebinde bulunamaz. Bilişim suçlarında artış var. 2020 yılında 242, 2021 yılında ise 377 dosya geldi. Burada da kredi kartları aidatlarının iadesi en sık karşımıza çıkan dolandırıcılık şekli. Yabancı hesaplar kullanılıyor. Sosyal ağlar ve yabancı hesaplar bize bilgileri vermiyor. Kişilerin hesaplarının ele geçirilmesi de çok yaygın. Bu şekilde kişinin yakınlarından, arkadaşlarından para talebinde bulunulabiliyor” şeklinde konuştu.

PSİKOLOJİK DESTEK VERİLİYOR

Düzce Adliyesinde 316 personelin görev yaptığını dile getiren Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik,   adliye destek ve mağdur hizmetinin nasıl uygulandığını anlatarak “Adliye Destek ve Mağdur Hizmet Müdürlüğü kuruldu. Bu ileri bir uygulama. Hatta Avrupa’nın da ilerisindeyiz. Amaç suç mağdurlarının kendilerini yalnız hissetmemesi. Burada adli sürecin başında sonuna özellikle kırılgan gruplara hem psikolojik destek hem de hukuki destek veriliyor. Bu birimde çalışan arkadaşlarımız yerinde incelemeler yapılıyor. Düzce Belediyemizle bu hizmetlere araç desteği sağlanması ile ilgili bir protokol imzaladık” diye konuştu.

MAĞDUR VE ŞÜPHELİ BİR ARAYA GELMİYOR

Adli görüşme odalarında mağdur ve şüphelinin bir araya getirilmediğini ifade eden Çelik “Adli görüşme odaları hizmeti tarafımızdan başarılı bir şekilde yürütülüyor. Odaların dizaynı bakından örnek adliye olduk. Mağdurlar şüpheli ile bir araya getirilmiyor. İfadeleri bu odalarda alınıyor. 2021 yılı içerisinde toplam 594 dosya açıldı ve 107 dosyanın mağdurlarının ifadesini bu odalarda aldık” şeklinde açıklama yaptı.

54 ÇOCUĞUN İFADESİ ALINDI

Çocuk izleme merkezlerinin Cumhuriyet Başsavcılığı için çok önemli olduğunu vurgulayan Sedat Çelik, 2021 yılında ise 54 çocuğun ifadesinin alındığını dile getirerek “Cinsel suç mağdurlarının ifadelerine burada başvuruyoruz. Çocuklar utanıyor, korkuyor. Bu sebeple uzman eşliğinde merkezde savcının telefonla soru sorularak ifade aldığı bir uygulama. 2020 yılında 43 çocuğun, 2021 yılında ise 54 çocuğun ifadesini aldık. Burası aynı zamanda muayenenin de yapılabildiği bir yer” dedi.

18 BİN DOSYA GELDİ

2021 yılında Cumhuriyet Başsavcılığına 18 bin dosya geldiğini belirten Çelik “Cumhuriyet Başsavcılığımıza 2020 yılında 14 bin 600 dosya geldi. 2021 yılında bu sayı biraz arttı ve yaklaşık 18 bin dosya geldi. Gelen dosyaların yüzde 95’inin soruşturması sonuçlandırıldı. Bu dosyalardan 10 bin 183 tanesine takipsizlik kararı verildi. Asliye Ceza Mahkemesinde 3 bin 85, Ağır Ceza Mahkemesinde ise 365 dava açtık” şeklinde bilgi verdi.

İHBAR SİSTEMİYLE KİŞİ LEKELENMİYOR

Sedat Çelik, yeni ihbar sistemiyle kişiyi lekelenmeden soruşturmanın yürütülebildiğini ifade ederek “İhbar yeni bir sistem. Bir suç isnat edildiğinde biz takipsizlik yazsak dahi o kişi o suçla anılır oluyor. Yeni sistemde biz bunu soruşturmaya kaydetmeden ihbara kaydediyoruz. 2020 yılında 515 dosya geldi. 401 dosyada karar verildi. 2021 yılında ise bin 119 dosyadan 933 dosyaya karar  verildi. Bu dosyalardan 674 tanesinden soruşturmaya yer olmadığı kararı çıktı. Yani 674 vatandaşımızın dosyası herhangi bir lekeleme olmadan kapatıldı” diye konuştu.

AİLE İÇİ ŞİDDET HASSASİYETİ

Aile içi şiddet konusunda çok hassa olduklarına ve tedbirleri derhal uyguladıklarına işaret eden Çelik “Seri büro uygulaması da yeni. Basit suçlarda, yargılaması daha hafif olan cezalarda kanun koyucu hem sanığın cezasını yarıya indirmekte hem de aynı gün içerisinde mahkemeden karar çıkabilmekte. Bu yıl bin 19 bu şekilde dosyaya bakıldı. Bunların yaklaşık yüzde 95’i başarı ile sonuçlandırıldı. Aile içi şiddet konusunda çok hassasız. Tedbir kararlarını derhal uyguluyoruz. İhlal edenler ile ilgili gereğini derhal yerine getiriyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

UYUŞTURUCUYA TAVİZ YOK

Uyuşturucu ticaretine asla taviz vermediklerini vurgulayan Sedat Çelik,  “2020 yılında 329 soruşturma dosyası geldi. 2021 yılında ise bu sayı 384’e çıktı. Bu konuda özellikle değinmek istediğim uyuşturucu ticareti. Bu konuda asla taviz vermiyoruz” dedi. Uyuşturucu ile etkin şekilde mücadele ettiklerini belirten Çelik , “ 336 uyuşturucu dosyasından 253’üne takipsizlik kararı verildi. 75 iddianame değerlendirildi. Uyuşturucu ile etkin şekilde mücadele ediyoruz. Uyuşturucu ile mücadeleyi teröre karşı mücadele mantığı ile yürütüyoruz. Uyuşturucu tacirlerinin çocuklarımızı zehirlemesine müsaade etmeyeceğiz ” dedi.

Terör bürosuna 2020 yılında 247 dosya geldiğini 2021 yılında bu sayının 255 çıktığını belirten Sedat Çelik, FETÖ soruşturmalarının yavaş yavaş bittiğini ancak yargılamaların devam ettiğini söyledi.

Haber: Elif Varol


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar