Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ADAY ADAYI OLACAKLAR İÇİN SON TARİH 1 ARALIK

Yerel seçimlere sayılı günler kala aday adaylığı yarışı da kızışıyor. Kulislerde çok sayıda isim telaffuz ediliyor. Bunlar arasında halen memuriyeti devam edenler de var.

ADAY ADAYI OLACAKLAR İÇİN SON TARİH 1 ARALIK
16.11.2023 - 15:03
Güncelleme 16.11.2023 - 15:04
Haber Merkezi

Kanun gereği çekilmesi veya görevinden ayrılması gerekenler için son tarih 1 Aralık 2023. Kamu görevi yürütenlerin aday adayı olmayı istemeleri halinde 14 gün içerisinde görevinden istifa etmesi gerekiyor.  

Yerel seçimler 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak.

Seçimlerde aday olabilmek için kanun gereği çekilmesi veya görevlerinden ayrılması gerekenlerin çekilme veya görevlerinden ayrılma isteğinde bulunma tarihleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. 

Anayasa'nın 76. Maddesi uyarınca, hakim ve savcılar, yüksek yargı mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve TSK mensupları görevlerinden çekilmedikçe aday olamıyor.

2972 sayılı kanunun 17. maddesine göre milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarların mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmeleri veya aday gösterilebilmeleri için görevlerinden istifa etmek zorunda olmadıkları biliniyor. 

Yüksek Seçim Kurulu kararına göre aday olmak isteyen hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, subay ile astsubaylar, siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların en geç 1 Aralık 2023 Cuma günü saat 17.00'ye kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerekiyor.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar