Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

KADIN ÇİFTÇİLER İŞ BAŞINDA

C vitamini bakımından zengin olan hünnap'ın Düzce'de yetiştirilip yaygınlaştırılması için düğmeye basıldı. Düzce'de kadın eliyle Hünnap Köyü oluşturulması için çalışmalara başlandı.

KADIN ÇİFTÇİLER İŞ BAŞINDA
5.11.2023 - 13:00
Güncelleme 4.11.2023 - 16:56
Haber Merkezi

Düzce Tarım İl Müdürü Esra Uzun'un destek verdiği  Düzce Hünnap Köyü Kadın Elinde Hayata Geçiyor projesinin ilk adımı atıldı

Hünnab’ın Düzce’de bilinirliğini arttırmak ve geniş alanlarda yetiştiriciliğinin yapılmasını sağlamak amacı ile Düzce Hünnap Köyü Kadın Elinde Hayata Geçiyor projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında 10 kadın çiftçiye birer dekan alanda Bahçe tesis edilerek tarla günü düzenlendi.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi tarafından antioksidan maddelerce zengin olduğu bilinen Hünnap meyvesinin dikili olduğu Fatma Ayyıldız’a ait Küçük Mehmetler Köyündeki demontrasyon bahçesinde tarla günü düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığının stratejik hedefleri doğrultusunda; insan sağlığı ve beslenmesinde önemli yere sahip hünnap meyvesinin Düzce’de tanıtmak ve daha geniş alanlarda yetiştiriciliğini sağlamak amacıyla Bakanlığın Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında, 2023 yılında  Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü tarafından “Düzce Hünnap Köyü Kadın Elinde Hayata Geçiyor” Projesi uygulanıyor.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, demonstrasyon alanında yaptığı açıklamada tarla günü etkinliğinin amacının C vitaminince oldukça zengin olan hünnabın Düzce’de bilinirliğini arttırmak ve geniş alanlarda yetiştiriciliğinin yapılmasını sağlamak olduğunu bu deneme bahçesi il birlikte her bahçeye 50 fidan dikilerek 10 deneme alanı oluşturulduğunu söyledi.

İl müdürü Uzun, Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında Önder kadın çiftçileri ile 1000 m2’lik alanlarda oluşturulan hünnap bahçeleri için çiftçilere fidan ve solucan gübresi hibe olarak verildiğini belirtti.

Proje sorumlularından Ziraat Mühendisi Samet Gürel tarla gününde bulunan katılımcılara Hünnap bitkisinin iklim, toprak yapısı ve sıcaklık isteği hakkında bilgilendirme yapıp bitkinin dayanıklı yapısına vurgu yaptı.

Suda çözünen vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan hünnap meyvesinin ülkemizdeki üretiminde de büyük oranda artış görülüyor. Limondan 20 kat daha fazla C vitamini içeren hünnap, B1 ve B2 vitamini yönünden de oldukça zengin bir meyve.

Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, içerdiği organik bileşikler sayesinde uykusuzluğa iyi gelir, lif içeriğiyle sindirimi düzenler, kolorektal kanser riskini azaltır ve potasyum etkisiyle de kasları güçlendirmeye yardım eder. Diğer yandan hünnap faydaları arasında anksiyolitik içeriğiyle stres ve kaygıyı azaltması da yer alır. Kalorisi düşük olan hünnap aynı zamanda antiinflamatuar özelliğiyle yara ve ülser tedavisinde kullanılır.

Güçlü besin değeri ve yüksek lif içeriğiyle öne çıkan hünnap faydaları şu şekildedir:

 • Hünnap kan basıncını düzenlemeye yardım eder
 • Lif içeriğiyle sindirimi düzenlemeye yardım ederek kabızlığa iyi gelir
 • Kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarını önler
 • Hünnap meyvesi antioksidan, antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir
 • Hünnap, bağışıklığı güçlendirir ve kanser hücreleriyle savaşır
 • Mukus oluşumunu azaltarak solunum yollarını temizler
 • Hünnap meyvesi uykusuzluğa iyi gelir
 • Kemik gücünü artırır
 • Dolaşım sistemini düzenler
 • Stres ve kaygıyı azaltır, zihin sakinliği sağlar
 • Tok tutma etkisiyle kilo verilmesine yardımcı olur
 • Hünnap aynı zamanda cilt tahrişlerini giderir
 • Kanın temizlenmesini sağlar

Haber: E.Yılmaz


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar