Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İTALYA VE İRAN'A İHRAÇ EDİLİYOR

Yaklaşık 30 yıldır Düzce’de kestanecilik yapan Murat Erdoğan, bu yıl Gal arısı zararlısı nedeniyle ürünün az, fiyatların ise yüksek olduğunu söyledi.

25.10.2023 - 13:11
Güncelleme 25.10.2023 - 22:46
Özel Haber

Düzce kuzu kestanesinin aroması ile ün yaptığını belirten Erdoğan, İtalya ve İran’a ihraç edildiğini hatırlattı. 

Murat Erdoğan kuzu kestanesinin Yığılca, Akçakoca, Çilimli ve Beyköy’de yetiştiğini söyledi. Kuzu kestanesinin aromasıyla Türkiye’ye mal olduğunu kaydeden Erdoğan “Murat Erdoğan 30 yıldır Düzce'de kestanecik yapıyorum. Düzce kuzu kestanesi Türkiye'ye mal olmuş, İtalya'ya gidiyor, İran'a gidiyor. Bir çok ülkeye ihraç ediliyor. Düzce kuzu kestanesi Yığılca, Akçakoca, Çilimli ve Beyköy’de yetişiyor” dedi. 

GAL ARISI KESTANEYİ VURDU

Gal arası zararlısı ve kuraklık nedeniyle ürünün az, fiyatların ise yüksek olduğuna dikkat çeken Erdoğan sezonun 1 ay bile sürmeyeceğini belirtti. 

“KİLOSU 100 İLE 200 TL ARASINDA”

Kilogram fiyatının 100 ile 200 TL arasında değiştiğini söyleyen Murat Erdoğan “Kestane bu sene biraz daha geç olgunlaştı.  Şuan Kasım kestanesi yavaş yavaş açmaya başladı. Ama ürünümüz çok az 3'te bir yok şuan. Türkiye'de de aynı. Sinop, Kastamonu bölgesinde de  ürün yok. Ürünümüz az olduğu için fiyatlar yüksek. 100 TL ile 200 TL arasında değişiyor. Ürünümüz az olduğu için bu sene sezon erken bitecek. Kestane fiyatları da yükselebilir” diye konuştu. 

“AROMASI ÇOK GÜÇLÜ”

Düzce kuzu kestanesinin özelliklerinden de bahseden Erdoğan “Düzce kuzu kestanesinin aroması çok güçlü, ince kabuklu olması, çiğ yenilebilir olması tercih edilme sebebi. Suda haşlanabiliyor. Kavurması daha lezzetli oluyor” şeklinde açıklama yaptı.

Haber: E.Yılmaz


Editör: D. Damla
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar