Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“ÇOCUKLARIN ÖLDÜĞÜ HİÇ BİR DAVA HAKLI DEĞİLDİR”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, tüm dünyada kadın hakları için mücadele eden örgütleri Filistin’e desteğe çağırdı.

“ÇOCUKLARIN ÖLDÜĞÜ HİÇ BİR DAVA HAKLI DEĞİLDİR”
20.10.2023 - 13:37
Güncelleme 20.10.2023 - 16:00
Özel Haber

 Çocukların öldüğü hiçbir davanın haklı kabul edilemeyeceğin ifade eden Keşir “Akan kanın durması için hep birlikte insiyatif almalı, barış çalışmalarına destek olmalıyız” dedi. 

“SORUMLULUK TÜM DÜNYA ÜZERİNDE”

Dili, dini her ne olursa olsun canı yanan her çocuğun sorumluluğunun tüm dünyanın üzerinde olduğunu kaydeden Keşir “5,5 milyon üyesi 600 bine yakın aktif gönüllü çalışanı ile dünyanın en büyük kadın sivil toplum örgütü olan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı olarak vurgulamak isterim ki savaşın en büyük mağduru kadınlar ve çocuklardır. Sivillerin, görevi başındaki gazetecilerin hedef alındığı saldırılar insanlık ayıbı ve uluslararası hukuka aykırıdır. Sivilleri hedef alanlar, hastanelere ve okullara saldıranlar uluslararası hukuk ve vicdanlar önünde hesap vermelidir” dedi. 

“SİVİLLERİ HEDEF ALAN SALDIRI HAKLI OLAMAZ”

Sivilleri hedef alan saldırıyı haklı gösterecek bir gerekçe olmadığının altını çizen Ayşe Keşir “Filistin'de insanların en temel ihtiyaçlarına erişimini engelleyen, savunmasız insanların bulunduğu hastanenin bombalanmasına kadar ileri gidilen, her türlü utanç verici yöntemle yürütülen bir çatışma ve savaşın karşısındayız. Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da vurguladığı gibi ‘Savaşında bir ahlakı, hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz’” diye konuştu.

“50 BİN HAMİLE KADIN SAĞLIK HİZMETİNE ULAŞAMIYOR”

Filistin’de 50 bin hamile kadın temel sağlık hizmetlerine erişemediğini hatırlatan Keşir “Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu verilerine göre Filistin'de 50 bin hamile kadın temel sağlık hizmetlerine erişememektedir. Tüm kadınlar, doğacak olanlar dahil tüm çocuklar, temel yaşam, sağlık, barınma, eğitim haklarından mahrum edilemez. 50 bin annenin ve doğacak 50 bin çocuğun hayatı hepimizin sorumluluğundadır” şeklinde açıklama yaptı. 

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI GÖREVE ÇAĞIRDI

Keşir tüm dünyadaki kadın ve çocuk eksenli çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerini inisiyatif almaya davet ederek “Barış çalışmalarında kadınların pozitif etkisi, tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçektir. Kadın ve çocuk eksenli çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerini ve siyasi ekleri, kadın ve çocukları korumak adına, insani değer ve yargıları önceleyen, en temel insan hakkı olan yaşama hakkını korumaya yönelik adımlar atmaya çağırıyoruz. Çocukların öldüğü bir dünyada hiçbir dava haklı değildir. Akan kanın durması için hep birlikte inisiyatif almalı, barış çalışmalarına destek olmalıyız” dedi. 

“KALICI BARIŞIN TESİSİ İÇİN ÇALIŞILMALI”

Kalıcı barışın tesisi için çalışma yapılması gerektiğine işaret eden Keşir “Tüm dünyada kadın hakları için mücadele eden kadın örgütlerini çatışmanın yaşandığı bölgedeki kadınların ve çocukların yaşama hakkını korumak başta olmak üzere, kalıcı barışın tesisine yönelik harekete geçmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Haber: E.Yılmaz


Editör: D. Damla

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar