Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

UZAYA GİDECEK İLK YOLCULAR BELLİ OLDU

TEKNOFEST'e katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ilk uzay yolcularının Alper Gezer Avcı ve Tuva Cihangir Atasever olduğunu açıkladı.

UZAYA GİDECEK İLK YOLCULAR BELLİ OLDU
29.04.2023 - 13:56
İHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması sırasında Türkiye'nin ilk uzay yolcularını da açıklayarak şunları söyledi:
“Bundan 2 sene önce küresel uzay yarışında ülkemizi üst liglere taşıyacak milli uzay programını açıklamıştık. Uğun bu hayalleri gerçeğe dönüştürme yolunda önemli adım atıyoruz. Mayıs ayında başlattığımı süreçte bir asil bir yedek olmak üzere iki uzay yolcumuzu belirledik. Öncelikle uzay yolcusu olmak üzere başvuruda bulunan binlerce vatandaşımıza teşekkür ediyorum.

Binlerce talipli arasından uzay yolcusu olma hakkını kazanan arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Türkiye'nin nişanlı ilk uzay görevine çıkacak arkadaşımız uluslararası uzay istasyonunda 14 gün kalacak. Uzay yolcumuz bu görevde ülkemizin kıymeti üniversite, araştırma kurumlarının hazırladığı 13 farklı deney gerçekleştirecek. Yedek adayımız da bir yörünge altı uçuşu gerçekleştirerek eğitimini pekiştirecek.

Uzay yolcumuzun uzay ile buluşma zamanı 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor. Vakit geldi. Türkiye'nin gücünün ve kararlılığının sembolü olacak bayrağımızı uzayda gururla taşıyacak uzay yolcularımızı tanıma vakti de geldi. Uluslararası uzay istasyonuna gidecek Alper Gezer Avcı kardeşimiz hava kuvvetleri komutanlığımızda önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz.

Yedek olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever kardeşimiz Roketsan'da uzay fırlatma sistemleri alalında çalışan bir sistem mühendisimiz. Her iki kardeşimizin görevlerini en güzel şeklide yerine getireceklerinden hiçbir şüphe duymuyorum” Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin ilk uzay yolcularına Türk bayrakları emanet etti.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar