Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

PUHALOĞLU ÖNERİLERİNİ ANLATIYOR

Araştırmacı Gazeteci Yazar Hamit Puhaloğlu, Galiçya cephesinde şehit düşen 18 bin Türk askeri için Ukrayna’nın Lviv kentinde bir kültür merkezi kurulmasını istiyor. Galiçya şehitlerinin unutulmaması için il il dolaşan Puhaloğlu, önerilerini anlatıyor.

PUHALOĞLU ÖNERİLERİNİ ANLATIYOR
7.03.2023 - 10:52
Özel Haber

Puhaloğlu, Galiçya cephesine Enver Paşa tarafından 1916 – 1917 yıllarında 33 bin Türk askeri gönderildiğini, 18 bin askerin ise şehit olduğunu söyleyerek “Adım adım Anadolu’yu dolaşıyorum. Çanakkale’de gazi olmuş, Galiçya cephesine Enver Paşa tarafından 1916 – 1917 yıllarında yollanmış 33 bin Türk askeri var. Bunların başında ünlü Cevat Çobanlı var.

Bu askerlerden 33 bini Ukrayna’nın Lviv şehrine gitmişler. 6 ayrı şehitlikte 12 bin, Polonya sınırında da 6 bin olmak üzere, toplamda 18 bin şehidimiz var. 6 mezarlığın biri de Hıristiyan mezarlığı. Ben akrabalarımı bulmak için oraya gittim. Ancak Türk milleti bunu bilmiyor. Turistik amaçlı gidiyor. Burada hiçbir cami ve kültür merkezi yok. Orada Galiçya şehitleri Çanakkale gazileri Atatürk kültür merkezi kurulmasını istiyorum” dedi. 

Kırım Türkleri’nin atası Giray Han’ın mezarının Çorlu’da olduğunu hatırlatan Puhaloğlu, “57. Alay’ın müftüsü de Galiçya cephesinde şehit olmuş. Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuya sahip çıkmalı. Ukrayna’da Kırım Türkleri var. Onların atası Giray Han’ın mezarı Çorlu Tekirdağ’da. Tekirdağ’ın özelliği 57. Alay’ın merkezi olması. Benim istediğim şu, Kırım Türkleri Giray Han’ı ziyarete gelir. Bizden de gençlerimiz Lviv’e gider. Karşılıklı ziyaretler gerçekleştirilebilir” diye konuştu. 

Puhaloğlu, Düzce’de yapılacak Kırım Türkelir parkı ile ilgili önerisini de aktararak “Birde Düzce’de bir park yapılıyormuş. Adının Galiçya Şehitleri Giray Han Parkı olması önerisinde bulundum. İçerisinde de küçük bir kültür merkezi yapılabilir. Bu merak uyandırır ve insanlar konuya vakıf olmak için merkezi ziyaret edebilirler. Bu kar topu gibi adım adım büyür” şeklinde açıklama yaptı.

Haber: Elif Varol


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar