Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

YA BİZ NE KADAR GÜVENDEYİZ ?   

120 yılın şiddeti en yüksek 3. büyük depremi  olarak kayıtlara geçen Kahramanmaraş depremi yapı stoğunun önemini gösteriyor. 3 büyük deprem afetinin meydana geldiği Düzce’de “ Yapılarımız ne kadar güvenli ?” tedirginliği  yaşanıyor.

YA BİZ NE KADAR GÜVENDEYİZ ?       
9.02.2023 - 10:21
Güncelleme 10.02.2023 - 11:36
Özel Haber

Kahramanmaraş merkezli  7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki  2 depremin ardından Düzce’de “Yapılarımız ne kadar güvenli?”  tedirginliği yaşanıyor.

KAÇ BİNA AYAKTA KALIR?

17 Ağustos 7.7 büyüklüğündeki Marmara Depremi, 12 Kasım 7.2 şiddetindeki Düzce Depremi ve  23 Kasım 2022 Düzce’nin yaşadığı 5.9 büyüklüğündeki 3 depremi yaşamış binalarımız ne kadar güvenilir durumda?

3 büyük deprem gören şehrimizde hala çok sayıda yüksek katlı binalar bulunuyor.  Düzce’de yaşanılabilecek bir depremde kaç bina ayakta kalacak sorusu korkutuyor ?

KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ DÜŞÜNDÜRÜYOR

Kahramanmaraş depremi ile birlikte Marmara ve Düzce depremleri akıllara geldi. Şiddeti , büyüklüğü ve can kayıpları ile yaşanılan yüzyılın felaketi depremler, yapılarımızın ne kadar güvenliği olduğunu bir kez daha sorgulatıyor.

NE KADAR GÜVENDEYİZ?

3 büyük deprem yaşamış bir il olarak “ Ne kadar güvendeyiz ?” sorusu yapıların önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Deprem yönetmeliği, binaları yapan müteahhitin,  onay veren yapı denetim şirketleri ve denetleyicilerin en önemlisi de ruhsat aşamasının can güvenliğimiz için ne kadar önemli olduğu birkez daha ortaya çıktı. 

Zeminin yapısı ve binanın kat sayısının depremin etkisine katkı sağladığını biliyoruz.  Kahramanmaraş depreminin ardından Düzce için de güven vermeyen yapı stoğunun tekrar gözden geçirilerek çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor.    

3 deprem gören eski binaların güvenli olduğuna inanılması mümkün görülmüyor. Bilimsel verilere her zaman dikkat edilerek önem verilmesi isteniyor.    


Editör: D. GAZETESİ