Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Sarı ve Turuncu Kodlu Uyarı Geldi!

Düzce ve İstanbul dahil 38 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı geldi!

Sarı ve Turuncu Kodlu Uyarı Geldi!
20.03.2022 - 21:17
Güncelleme 21.03.2022 - 09:43
Haber Merkezi

Türkiye, soğuk havaların etkisi altına girdi. Yurdun birçok kentinde kar yağışı etkisini artırarak devam ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise yeni hava durumunu yayınlarken bir son dakika uyarısında da bulundu. İstanbul dahil 38 il için sarı ve turuncu kodlu alarm verildi. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı ülke genelinde mevsim normallerinin altında seyredecek.

Rüzgar, genellikle kuzey yönlerden, güneydoğu kesimlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esecek.


38 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI GELDİ

İstanbul dahil, Adana, Ağrı, Amasya, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Mersin, İzmir, Kars, Kastamonu, Manisa, Muğla, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Zonguldak, Batman, Bartın, Ardahan, Düzce için "sarı ve turuncu kod" uyarısı yapıldı

 

RENK KODU: UYARI SEVİYESİ

YEŞİL : Uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadise tahmin edilmemektedir.

SARI : Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU : Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

KIRMIZI : Hava durumu çok tehlikelidir: Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edilmektedir. Büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit eder. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminler sıklıkla takip edilmelidir.


Editör: C. Karaca