Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Su Kemerleri Korumaya Alınıyor

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hayri Şen, Kemerkasım köyünde bulunan su kemerlerinin tel örgü ile koruma altına alınacağını açıkladı.

Su Kemerleri Korumaya Alınıyor
6.01.2022 - 10:13
Güncelleme 6.01.2022 - 10:15
Özel Haber

Düzce Valisi Cevdet Atay geçtiğimiz ay tarihi su kemerlerini ziyaret etmiş ve korunması için gerekli prosedürün yerine getirilmesi talimatını vermişti.

Talimat üzerine harekete geçen İl Özel İdaresi prosedürü tamamlamak için çalışma başlattı. Hayri Şen, tel örgü sınırları belirlendikten sonra vaziyet planına işlenmek üzere Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne talebin gönderileceğini söyledi.

Şen, ayrıca tarihi yapının zarar görmemesi için karar çıkana kadar alana bir şerit çektiklerinin de altını çizdi.

Hayri Şen, Kemerkasım köyü kışla mevkiinde bulunan su kemerlerinin Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün ilgili kararı ile 2 grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendiğini hatırlattı.

ROMA DÖNEMİNE AİT

Su kemerleri Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından 2. grup anıt eser olarak tescil edildi. Antik kent Prusias ad Hypium'a olan uzaklığı 10 km olan su kemerlerinin uzunluğu 160 m, yüksekliği yaklaşık 20 m. civarında. Horosan harçlı karışık kesme ve moloz taştan iki katlı olarak inşa edilen kemerlerin günümüze sadece ayak kısımları ulaşabildi. Helenistik ve Roma dönemlerine ait olan su kemerlerinin yüz ölçümü 5 bin 672,11 metrekare. Haber: Elif Varol

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar