Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ÇALIŞMALAR SONUCUNU VERİYOR

Düzcenin tarhi ve doğal güzelliklerini sosyal medyasında paylaşan Ercan Öztürk bu kez de Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan eserlere dikkat çekti.

ÇALIŞMALAR SONUCUNU VERİYOR
19.11.2023 - 13:00
Güncelleme 19.11.2023 - 17:30
Özel Haber


AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Konuralp Antik Kentindeki kazılarda bulunan aslanlı mozaik  ve Dionysos Kültü’nü sosyal medyasından paylaştı.  

Öztürk, ‘’Düzce’mizin tarihi, kültürü kendisini gösteriyor, yapılan çalışmalar sonucunu veriyor. Yeni keşiflerle , yeni eserler ortaya çıkmaya devam ediyor’’ dedi.

Dionysos Kültü ve Mozaik Tabanlı Aslan Motifli Oda ile ilgili yaptığı paylaşımda şu bilgelere yer verdi: 

•Dionysos Kültü

Kültür ve Turizm Bakanlığımızca , Düzce Konuralp Müze Müdürlüğü Başkanlığında ve Düzce Belediye Başkanlığının destekleri ile 2013 yılından bugüne kesintisiz olarak devam eden Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosunun kazı çalışmalarında, Dionysos Kült Mekanı olduğu belirlenen bir yapı ortaya çıkarılmıştır. 

•Mozaik Tabanlı Aslan Motifli Oda

Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosunun  Portiko bölümünün bulunduğu üst tarafta tiyatro aksının tam ortasına denk gelecek şekilde mozaikli bir yapı ortaya çıkarılmıştır. 
Bu eserlerin insanlara ulaşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.


Editör: N. Güngör

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar