Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BİR ÇOK TRAGEDYAYA SAHNE OLDU

Konuralp’te bulunan Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosunun tarih kokan tragedya maskları tarih severlerce heyecan verici bulunuyor.

BİR ÇOK TRAGEDYAYA SAHNE OLDU
25.01.2023 - 17:46
Özel Haber

Tiyatro binasinda kullanilan  tanrı, tanrıça ve mitolojik betimlemeler antik dönemde burada tragedya oyunlarının yoğun olarak sahnelendiğini gösteriyor. 

Prusias ad Hypium Antik Kenti’nin tarihi, MÖ 3’üncü yüzyıla uzanıyor. Konuralp ilk olarak tarih sahnesine Hypios adı ile çıktı. Doğu’dan Batı’ya uzanan, Küçük Melen ve Tabak Çayları yakınında, ovada son bulan bir tepenin üzerine kurulan kasabanın adı Hypios’dan sonra Kieros olarak anılmaya başlandı. 

Mariandynlere ve Herekleia Devleti’ne karşı harekete geçen Bithynler, kralları I. Prusias (dönem MÖ 230-182)’ın eliyle Sangarios’un doğusundaki Kieros’u zaptetti. Buraya Bithyn Kolonisi yerleştirerek kısa zamanda eskisine göre daha bayındır hale getiren I. Prusias, şehri bir çok abidelerle süsledi ve tahkim ettirdikten sonra adını da değiştirdi. Böylece Kieros MÖ 2’nci yüzyıl sonlarında tarih sahnesinden çekildi, kent de kralın adına izafeten “Prusias” ismini almıştır.

Haber: Elif Varol


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.