Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

EN GÖRKEMLİ ESERLER BURADAN ÇIKTI

Oylum Talu’nun HaberTürk kanalında sunduğu Burası Haftasonu programına katılan Arkeolog Nezih Başgelen, Konuralp Prusias ad Hypium antik kentine övgüler yağdırdı.

11.05.2022 - 13:01
Güncelleme 11.05.2022 - 13:04
Özel Haber

Konuralp’te bulunan Tykhe heykelinin Anadolu'da bulunmuş en güzel, en görkemli eser olduğunu kaydeden Başgelen, sahne ortasında bulunan 2 bin 300 yıllık drenaj sisteminin de arkeoloji açısından çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Başgelen Düzce’nin önemli bir arkeolojik kente sahip olduğunun altını çizerek “Gerçekten Anadolu'nun Efes'i diyebiliriz” dedi. Antik tiyatronun İstanbul’a yakınlığına da dikkat çeken Başgelen tüm İstanbulluları tiyatroya davet etti.

TYKHE HEYKELİ EN GÖRKEMLİ ESER

Konuralp’ten çıkarılan Tykhe heykelinin Anadolu'da bulunmuş en güzel, en görkemli tarihi eserlerden biri olduğunu belirten Başgelen “Prusias ad Hypium Batı Karadeniz'in çok önemli bir ören yeri. Bugüne kadar çıkartılan eserler çok değerli. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bir Tykhe heykeli vardır. Sanırım Anadolu'da bulunmuş en güzel, en görkemli, insanı en çok etkileyen eserlerden biridir. Vaktiyle üzerinde boya izleri ile çıkmış” dedi.

DRENAJ ÇOK ÖNEMLİ

Başgelen, tiyatro sahnesinin ortasında bulunan drenajın çok önemli olduğunu hatırlatarak “Bugüne kadar Düzce'deki tiyatroyu biliyorduk. Gittiğimizde müzesindeki sınırlı koleksiyonu görebiliyorduk. Tiyatro ciddi bir bilimsel çalışmaya konu oldu. Tam yamaçta kurulmuş, diğer antik tiyatrolarda karşımıza çıkan pek çok karakteristik unsuruyla gün ışığına çıkarken, bir de bakıldı ki sahnenin ortasında kocaman bir drenaj. Bizim coğrafyamız çok özel bir coğrafya. Bu sebeple Roman arkeolojisinin en ilginç yapı tipleri, mühendislik örnekleri ve başarıları Anadolu coğrafyasında görülüyor. Belki aşağıda bir nimfeum da var.Aynı Sagalassos'taki, Efes'teki gibi, Perge'deki gibi, diğer Roma kentlerindeki gibi anıtsal büyük çeşmeler olabilir, havuzlar olabilir, Düzce'deki arkadaşlarımızın bu sebeple heyecanları çok yerinde ve önemli” diye konuştu.

TÜM İSTANBULLULARI DAVET ETTİ

Düzce önemli bir arkeolojik kente sahip olduğunun altını çizen Başgelen “Gerçekten Anadolu'nun Efes'i diyebiliriz. İstanbul'a da çok yakın. Müthiş bir yer. Bu sebeple İstanbulluları Düzce'ye davet ediyoruz. Sanırım belediyede çok ilgili. Oranın arkeolojik zenginliğini Türkiye ile buluşturmak istiyorlar” şeklinde açıklama yaptı.


Editör: E. Varol
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar