Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Efteni Gölü Keyifle İzlenecek

Doğal güzelliği ve manzarasıyla 4 mevsim kendine hayran bırakan Efteni Gölü’ne Kuş Gözlem Kulesi yapılacak.İsmini Bizans prensesinden alan Efteni Gölüne yapılacak gözlem kulesi ile eşsiz manzara keyifle izlenebilecek.

Efteni Gölü Keyifle İzlenecek
25.03.2022 - 11:30
Güncelleme 25.03.2022 - 11:47
Haber Merkezi

Yaklaşık 150 tür kuş ve çeşitli endemik bitkilere ev sahipliği yapan Efteni Kuş Cennetinde kuş gözlem kulesinin yapımı için çalışmalar başlatıldı. 

1992 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından koruma statüsüne alınıp avlanma yasağı konulan doğal miras; içerisinde bulundurduğu sazlık alanlar, bataklıklar ve çamur düzlükleri gibi farklı ekolojik nitelikteki habitatlarla zengin bir hayvan hayatının barınmasını sağlıyor.

Kuşların göç yollarında, bir mola gölü olan Efteni,   nilüfer çiçekleriyle, sazlıklarıyla kuşları saklarken fotoğraf ve kuş gözlemcilerine kompozisyon oluşturuyor. 
Kuşların göç yolu güzergahında olan ve leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angut, sakar meke, kuğu, sakarca, yeşilbaş, fiyu, bekri, çıkrıkçın, kılkuyruk, kaşıkçın, elmabaş, pasbaş, gri balıkçıl, turna, toy, mezgeldek, çulluk, karatavuk, kızkuşu, karabatak gibi kuşların konakladığı Efteni Kuş Cenneti, doğa tutkunlarının uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü  Gölyaka’da 3 katlı kuş gözlem kulesi yapım işi için ihale hazırlığı başlattı. Gölyaka’nın Hamamüstü Köyü İskele Mevkiinde kuş gözlem kulesi için  5 Nisan’da açık ihale usulü ile ihale yapılacak. İhaleyi kazanan firma ile yapılacak sözleymenin ardından 7 gün içinde işe başlanacak.  İhale şartnamesine göre Kuş gözlem kulesi 100 günlük süre içinde tamamlanarak kullanıma açılacak.  Gözlem kulesine çıkarak kuşları gözlemleyip manzaranın tadı çıkarılacak. 

Göl ismini Bizans prensesinden alıyor. Efteni Gölü adını Bizans prensesi Eftalya'dan alıyor. Hikayeye göre Bizans ordusu savaştan dönerken gölün kıyısındaki alanda konaklar. Yolda prenses Eftelya’nın ellerinde ve yüzünde yaralar çıkar. Göl kıyısında yerden çıkan sıcak sularla banyo yapan prensesin tüm yaraları ertesi sabah iyileşmeye, cildi güzelleşmeye başlar. Bunu gören imparator, göl kıyısındaki sıcak su kaynaklarının olduğu yere hemen bir hamam inşa edilmesini ister ve prensesin yanına bakıcılarını bırakıp oradan ayrılır. Yaraları iyileşen ve güzelleşen prenses göl üzerinde sandalla gezinirken karşı kıyıdaki dağ eteklerinde yaşayan bir Osmanlı delikanlısına gönlünü kaptırır. Bir gün sevgilisine giderken prensesin kayığı batar ve boğulur. O günden sonra gölün adına Efteni denir. ( Haber: Yunus Yılmaz)


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar