Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BOLU ŞAMPİYONU KERVANSPOR

Türk futbolundan bir Doğsan geçti

BOLU ŞAMPİYONU KERVANSPOR
19.02.2023 - 18:45
Haber Merkezi

+

VEE BİR ZAMANLAR

Hazırlayan: Kenan Işık

Arşiv: Ahmet Bektaş

BOLU ŞAMPİYONU KERVANSPOR

Düzce Doğsanspor ve Düzcespor eski futbolcusu Ahmet Bektaş’ın arvişinde bulunun bu fotoğraf karesi  1983 yılına ait. Türk ve Düzce futboluna bir döneme imza atan Düzce Doğsanspor’un ilk kadrolarından biri olan “Kervanspor” takımı  1982-1983 futbol sezonunda Bolu amatör 1. Liginde önce il şampiyonu olmuş ardından Türkiye şampiyonasında başarılı olarak  üçüncü profesyonel lige çıkmıştı.

BOLU AMATÖRÜ YENMİŞTİ

Kervanspor  1982-1983 futbol sezonunda Düzce birinci amatörde zorlanmadan  şampiyon olmuştu. İl şampiyonluğu için  Bolu birinci amatör şampiyonu Boluspor amatör ile önce Bolu’da  0-0 berabere kalmış, Düzce’de oynanan müsabakayı 3-1 kazanarak il  şampiyonu  olmuştu. Boluspor amatör takımında Ali Beykoz, İsmail Taviş gibi aynı zamanda Boluspor forması giyen futbolcular vardı. Kervanspor bu güçlü takımı yenip il şampiyonu olma başarısı göstermişti.

GRUBUNDA İKİNCİ OLMUŞTU

Bolu şampiyonu olarak gruplara giden Kervanspor  grubunda ikinci olmasına rağmen  diğer grup birincilerinden bazı takımların lige katılım bedelini  yatırmaması sonrasında  Federasyon tarafından  üçüncü lige davet edilmiş ve Kervanspor yönetimi şartları yerine getirmişti.

İŞTE FOTOĞRAF KARESİNDEKİ KADRO

Şahabettin Başev’in çalıştırdığı  Kervanspor Doğsanpsor 1982-1983 sezonu fotoğraf karesinde bulunan futbolcular şöyle:  Üst sıra soldan sağa: Görol Gökal, Ertan Rukiye Taşkın, Ahmet Bektaş, Turgay Gökal, Yüksel İnce

Alt sıra. Soldan sağa. Avni Sağlam, Yakup Arat, Recep Gencan, Yusuf Arat, Ertuğrul Zengin, Zeki Bektaş

KADRODA KARDEŞLER VARDI

1982-1983 futbol sezonunda Kervanspor Doğsanspor forması giyen futbolculardan Ahmet Bektaş, Zeki Bektaş, Avni Sağlam, Ali Sağlam, Turgay Gökal, Gürol Gökay, Yakup Arat, Yusuf Arat ,Metin ve Mustafa kardeşlerdi.

DÜZCE DOĞSAN TARİHÇESİ

Düzce futbolu  bir zamanlar Türkiye’nin en önemli futbol merkezlerinden biriydi. Bolu’nun ilçesi olmamıza rağmen Düzce’de  Düzcespor, Düzce Doğsanspor ve Akçakocaspor takımları Türkiye profesyonel liglerinde mücadele ediyordu. Türkiye’nin en önemli futbolcuların forma giydiği Düzce futbolunun en renkli takımlarından biri kuşkusuz Sivrikaya ailesi tarafından kurulan  Kervanspor yada son adıyla Düzce Doğsanspor takımıydı. Kervanspor adıyla kurulan bu kulüp 1982-1983 futbol sezonunda Türkiye amatör futbol şampiyonasında başarılı olarak üçüncü profesyonel lige yükselmiş, profesyonel ligdeki ilk sezonunda şampiyon olarak 2. Türkiye profesyonel ligine çıkmayı başarmıştı. 1986-1987 yılında üçüncü lige düşen Doğsanspor 1990-1991 sezonunda tekrar ikinci lige çıkmayı başardı.  1991-1992 futbol sezonunda Kocaelispor ile aynı grupta yer alan ve şampiyonluğun en büyük favorisi olarak gösterilen bu kulübümüz birinci ligin kapısından dönmüştü. Düzcespor eski kulüp başkanlarından Hayri Sivrikaya ve ailesi  tarafından finanse edilen Doğsanspor, takımda oynayan Selçuk Sivrikaya’nın vefatının ardından 1992-1993 futbol sezonunda Mudurnu Tavukçuk tarafından satın alınmıştı.


Editör: K. Işık

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar