Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCESPOR 3. KEZ CEZA KURULUNDA

Para cezası gelecek

DÜZCESPOR 3. KEZ CEZA KURULUNDA
15.11.2022 - 21:33
Haber Merkezi

+

Düzcespora yine para cezası geliyor. Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği TFF 2. Lig temsilcimiz Düzcespor’u 13.11.2022 tarihinde oynanan Düzce Cam Düzcespor-Hes İlaç Afyonspor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasındaki "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verdi. TFF Disiplin Kurulu Düzcespor’a 14.000 tl para cezası verecek.Düzcespor’un cezası 17 Kasım 2022 Perşembe günü açıklanacak.

5. CEZA SAHA KAPATMA

TFF Disiplin Talimatına göre Düzcespor  2 kez daha kötü tezahürat yada saha olayları nedeniyle  TFF Disiplin Kuruluna gönderilse  bu kez seyircisiz oynama cezası gelecek. Düzcespor 2022-2023  futbol sezonunda 3 kez ceza aldı.

AFYON TARAFTARI SEVK EDİLMEDİ

Kırmızı lacivertlilerin 2-0 kazandığı Afyonspor maçında , Afyonspor taraftarı da küfürlü tezahüratlarda bulundu. Afyonspor’un TFF Disiplin Kuruluna gönderilmemesi şaşkınlık yarattı.

İŞTE 53 MADDE

MADDE 53 – ÇİRKİN ve KÖTÜ TEZAHÜRAT

(1) Stadyumlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır.

(2) Profesyonel lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde kulüplere Ek-1 ve Ek-2, Türkiye Kupası müsabakalarında ise Ek-3’te yer alan tablolara göre ceza verilir.

(3) Elektronik bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde; toplu halde çirkin ve kötü tezahüratta bulunan blok veya bloklara giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle müsabakaya girişleri engellenir. Çirkin ve kötü tezahüratta bulunamayacak engelli seyirciler hakkında kart blokajı cezası uygulanmaz.

(4) PFDK, 2. ve 3. fıkra kapsamındaki cezaları birlikte veya ayrı ayrı verebilir.

(5) Kulübün ve/veya seyircisinin bu madde kapsamında, ev sahibi olarak oynanan müsabakada aldığı ceza, ilgili kulübün ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda; misafir kulüp olarak oynanan müsabakada aldığı ceza, ilgili kulübün misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilir. Lig müsabakalarında alınan cezalar lig müsabakalarında, kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa müsabakalarında infaz edilir.

(6) Anılan fiiller ırkçılık içerirse sorumlu kulübe ilk ihlalde müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve EK tablolardaki üçüncü ihlal için öngörülen para cezası kadar para cezası, ikinci ihlalde iki müsabakayı seyircisiz oynama ve ikinci ihlalde verilen para cezasının iki katı kadar para cezası ve üçüncü ihlalde ise üç puan indirme cezası verilir.

 (7) Bu madde kapsamındaki ihlallerin önlenmesi için azami gayreti gösterdiğini ya da olayların üçüncü kişilerce kötü niyetli olarak gerçekleştirildiğini yeterli ve inandırıcı kanıtlarla ispat eden kulübe ceza verilmeyebilir. (8) Etnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak tezahürat yapılması yasaktır. Anılan yasağın ihlali halinde sorumlu kulübe; Süper Lig için 260.000.- TL’den 520.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 90.000.-TL’den 180.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 16 40.000.-TL’den 80.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 20.000.-TL’den 40.000.-TL’ye kadar para cezası, saha kapama cezası veya seyircisiz oynama cezası eylemin ağırlığına göre birlikte veya ayrı ayrı verilebilir. (9) Bu madde kapsamındaki ihlalin lig statüleri gereği tarafsız sahada oynanan müsabakalarda gerçekleştirilmesi halinde, ilgili kulüpler misafir kulüp olarak değerlendirilir. (10) Bu maddenin 1., 6. ve 8. fıkrası kapsamına giren ihlallerin birlikte gerçekleşmesi halinde ilgili fıkraların ihlali için belirlenen yaptırımlar ayrı ayrı uygulanır

DÜZCESPORUN 2022-2023 FUTBOL SEZONUNDA ALDIĞI CEZALAR

1- Bitexen Düzcespor Kulübünün, 01.10.2022 tarihinde oynanan Menemen Futbol Kulübü-Bitexen Düzcespor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasında, takım halinde sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle 4.200.-TL Para Cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

2- Bitexen Düzcespor Kulübünün, 05.10.2022 tarihinde oynanan Bitexen Düzcespor-Isparta 32 Spor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasında, TFF'nin izni olmaksızın müsabakadan canlı yayın yapılması nedeniyle İhtar Cezası ile cezalandırılmasına,

2- Düzce Cam Düzcespor Kulübünün, 09.10.2022 tarihinde oynanan Arnavuköy Bld. Gençlik Ve Spor-Düzce Cam Düzcespor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle 14.000.-TL Para Cezası ile cezalandırılmasına,

3- Bitexen Düzcespor Kulübünün, 05.10.2022 tarihinde oynanan Bitexen Düzcespor-Isparta 32 Spor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasında, TFF'nin izni olmaksızın müsabakadan canlı yayın yapılması nedeniyle İhtar Cezası ile cezalandırılmasına,

4- Düzce Cam Düzcespor Kulübünün, 15.10.2022 tarihinde oynanan Düzce Cam Düzcespor-Şanlıurfaspor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada ilk kez gerçekleştirilmesinden dolayı İhtar Cezası ile cezalandırılmasına,

5- Düzce Cam Düzcespor Kulübünün, 30.10.2022 tarihinde oynanan Düzce Cam Düzcespor-Eşin Group Nazilli Belediyespor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada 2. kez gerçekleştirilmesinden dolayı 8.000.-TL Para Cezası ile cezalandırılmasına,

5- Düzce Cam Düzcespor Kulübünün, 05.11.2022 tarihinde oynanan Bursaspor-Düzce Cam Düzcespor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasında, taraftarının neden olduğu saha olayları nedeniyle 14.000.-TL Para Cezası ile cezalandırılmasına

GRUBUMUZDAKİ TÜM SEVKLER

1- İnegölspor Kulübü Başkanı Kani Ademoğlu'nun 13.11.2022 tarihinde oynanan İnegölspor-Çorum FK TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasındaki "hakareti" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. maddesi uyarınca ve "tükürmesi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. maddesi uyarınca 15.11.2022 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

2- Düzce Cam Düzcespor Kulübü'nün 13.11.2022 tarihinde oynanan Düzce Cam Düzcespor-Hes İlaç Afyonspor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasındaki "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

3- Menemen Futbol Kulübü'nün 13.11.2022 tarihinde oynanan Menemen Futbol Kulübü-Bursaspor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasındaki "6 futbolcusunun sarı kart görmesi nedeniyle takım halinde sportmenliğe aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 40. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

4- Bursaspor Kulübü'nün 13.11.2022 tarihinde oynanan Menemen Futbol Kulübü-Bursaspor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasındaki "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca ve "saha olayları" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 52. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

5- Isparta 32 Spor Kulübü'nün 13.11.2022 tarihinde oynanan Isparta 32 Spor-Eşin Group Nazilli Belediyespor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasındaki "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

6- Eşin Group Nazilli Belediyespor Kulübü'nün 13.11.2022 tarihinde oynanan Isparta 32 Spor-Eşin Group Nazilli Belediyespor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasındaki "çirkin ve kötü tezahüratı" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

7- Ankaraspor Kulübü görevlisi İbrahim Sülü'nün 13.11.2022 tarihinde oynanan Ankaraspor-Esenler Erokspor TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasındaki "talimatlara aykırı hakareti" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46. maddesi ile Akreditasyon Talimatı'nın 7. maddesi uyarınca ve "hakem soyunma odası koridorlarındaki sportmenliğe aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 39. maddesi uyarınca 15.11.2022 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine,

Ankaraspor Kulübü Görevlisi Kerem Telkenar'ın aynı müsabakadaki "talimatlara aykırı hakareti" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46. maddesi ile Akreditasyon Talimatı'nın 7. maddesi uyarınca ve "hakem soyunma odası koridorlarındaki sportmenliğe aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 39. maddesi uyarınca 15.11.2022 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir


Editör: K. Işık

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.