Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DERELİ KERVAN 2. KÜMEYE ALINDI

Düzce futboluna damga vurmuştu

DERELİ KERVAN 2. KÜMEYE ALINDI
3.09.2022 - 18:13
Haber Merkezi

VEE BİR ZAMANLAR

Hazırlayan: Kenan Işık

Arşiv. Ali Beşer

DERELİ KERVAN 2. KÜMEYE ALINDI

1985 yılından itibaren sürekli olarak hazırladığım “Veee Bir Zamanlar” köşemizde  gazetemiz kurucusu rahmetli Ali Beşer’in  18 Temmuz 1979 tarihli Hürriyet Gazetesinde yayınlanan”Düzce Kervanspor 2. Kümeye alındı” başlıklı haberi konuk ediyorum. Haberin içeriğinde özetle “Yaklaşık 10 yıldan beri faaliyetlerini gayri federe olarak  sürdüren Kervanspor federe olarak tescil edildi ve Bolu 2. Amatör kümeye alındı” yazıyor. Haberin devamında  kulüp başkanı Mustafa Sivrikaya Güçlü bir kadromuz var. Bu kadro turnuvalarda bütün kupaları topladı.Kadromuzu daha da güçlendirerek 2. Amatör kümede şampiyon olacağız” diyor. Temeli 1979 yılında atılan Düzce Kervanspor yada diğer adıyla Düzce Doğsanspor 1982-1983 futbol sezonunda 3. Profesyonel lige yükseldi ve ilk sezonunda şampiyon olarak 2. Lige yükselmişti.

KADRODA BULUNAN İSİMLER

Sayfama konuk ettiğim  haber ili ilgili Düzce Doğsanspor ve Düzcespor eski futbolcusu Ahmet Bektaş’a fotoğraftaki isimleri sordum. Ahmet Bektaş kadroda bulunan Menderes  Ceylan ve Muzaffer Komit’i arayarak tüm kadroyu ve fotoğrafın öyküsünü öğrenim bana gönderdi. İşte ayrıntılar. Öncelikle 1979 yılındaki bu kadro Kaymakamlık kupasının  finalinde Üçköprüspor’u 2-0 mağlup ederek şampiyon oldu. Kadroda bulunan Kızılay eski genel sekreteri ve Düzcespor eski yöneticisi Muzaffer Komit turnuvanın gol kralı oldu. Kadrodaki isimler. Ayaktakiler Soldan sağa: Mehmet Karslıoğlu (Vefat etti),Kerim Ceylan,Hayrettin Ceylan,Recep Genccan, Abdullah Sivrioğlu (Vefat etti),Savaş (Vefat etti) Alt sıra soldan sağa. Kudret, Muzaffer Komit, Mansur, Menderes  Ceylan ve Caner. Düzce Kervanspor’da 3 kardeş futbolcu Kerim, Fahrettin ve Menderes Ceylan  forma giyiyordu.

DÜZCE DOĞSAN TARİHÇESİ

Eski günlerini arayan  Düzce futbolu  bir zamanlar Türkiye’nin en önemli futbol merkezlerinden biriydi. Bolu’nun ilçesi olmamıza rağmen Düzce’de  Düzcespor, Düzce Doğsanspor ve Akçakocaspor takımları Türkiye profesyonel liglerinde mücadele ediyordu. Bu takımlar arasında Türkiye'nin en önemli futbolcuların forma giydiği Düzce futbolunun en renkli takımlarından biri kuşkusuz Sivrikaya ailesi tarafından kurulan  Kervanspor yada son adıyla Düzce Doğsanspor takımıydı. Kervanspor adıyla kurulan bu kulüp 1982-1983 futbol sezonunda Türkiye amatör futbol şampiyonasında başarılı olarak üçüncü profesyonel lige yükselmiş, profesyonel ligdeki ilk sezonunda şampiyon olarak 2. Türkiye profesyonel ligine çıkmıştı. 1986-1987 yılında üçüncü lige düşen Doğsanspor 1990-1991 sezonunda tekrar ikinci lige çıkmayı başardı.  1991-1992 futbol sezonunda Kocaelispor ile aynı grupta yer alan ve şampiyonluğun en büyük favorisi olarak gösterilen bu kulübümüz birinci ligin kapısından dönmüştü. Düzcespor eski kulüp başkanlarından Hayri Sivrikaya ve ailesi tarafından finanse edilen Doğsanspor takımda oynayan Selçuk Sivrikaya’nın vefatının ardından 1992-1993 futbol sezonunda Mudurnu Tavukçuk tarafından satın alınmıştı.


Editör: K. Işık

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar