Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ALTIN KIZIMIZ YİNE REKOR KIRDI

2 Altın, 1 gümüş madalya kazandı

ALTIN KIZIMIZ YİNE REKOR KIRDI
14.08.2022 - 01:23
Güncelleme 14.08.2022 - 15:00
Haber Merkezi

Halterde Düzce’nin ve Türkiye’nin altın kızı Nuray Levent   Güngör Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nda kadınlar 64kg'da koparmada 97 kg. ile gümüş, silkme ve toplamda oyunlar rekoru kırarak 121 ve 218 k2. İle 2 altın madalya kazandı  ve istiklal marşımızı çaldırdı.

Kariyerinde Avrupa, Dünya , Balkan, Akdeniz oyunları şampiyonlukları bulunan altın kız Türk halterinin parlayan yıldızı.

NURAY LEVENT (GÖNGÖR ) KİMDİR ?

Türkiye’nin halter sporundaki altın kızı Nuray  Güngör (Levent) 2000 yılında Düzce’de doğdu. 2013 yılında Yenimahalle ortaoukula giderken Düzce Gençlik Spor İl Müdürlüğü halter antrenörü Yasin Aydın ile yolları keşişti ve haltere başladı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü spor kulübünde halterle tanışan  Nuray  Güngör (Levent )Kısa süre içinde yüksek performans gösterdi.

2014 yılında Konya ilinde yapılan Rumi çocuk oyunlarında başarılı oldu ve milli takımı seçildi.2014 yılında U15 Avrupa şampiyonasında milli takım formasıyla 8 Avrupa rekoru kırdı ve tarihe geçti. 2015 yılında kendisine ait Avrupa rekorunu toplamda 4 kilo daha geliştirerek Avrupa şampiyonu oldu.

2016 yılında Büyükler Avrupa şampiyonasında yaşı ve tekniği ile dikkati çeken Nuray Levent Avrupa’nın en genç ve teknik sporcusu seçildi. 2016 yılında Taylan’ta yapılan Yıldızlar Dünya şampiyonasında ilimizi ve ülkemize Dünya şampiyonluğu getirdi.

2018 yılında Akdeniz oyunlarında sıkletinde Akdeniz oyunları şampiyonluğu yaşadı. 2019 yılında Gençler Avrupa şampiyonluğu yaşadı. 2019 yılından sonra Ankara Büyükşehir Belediyespor halter takımına transfer oldu. 2021 yılında Ankaragücü takımına geçti ve halen bu takımın formasını giyiyor.

Ülkemizi Tokyo Olimpiyatlarında temsil eden Nuray Levent  2021 Eylül ayında Finlandiya'nın Rovaniemi kentinde yapılan  Gençler ve 23 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası'nda milli sporcu Nuray Levent, 3 altın madalya kazandı.

Nuray Levent  Mayıs 2022 ayında Arnavutluk’ta yapılan Avrupa şampiyonasında  silkmede 120 kiloluk derecesiyle altın, koparmada 99 kilo ve toplamda 219 kiloluk derecesiyle iki gümüş madalya kazandı.Levent Temmuz ayında Cezayir’de düzenlenen Akdeniz oyunlarında 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.Levent son olarak Ağustos ayında Konya’da düzenlenen İslami oyunlarda 2 altın ve 1 gümüş madalya kazanma başarısı gösterdi

.  Milli sporcu 2021 yılında kendisi gibi halterci olan İsa Güngör ile hayatını birleştirdi .

Nuray Güngör Düzce Damla okurları  tarafından  2 kez Düzce’de yılın sporcusu seçildi.


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar