Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

FANİ DÜNYADAN BİR İHSAN ÇETİN GEÇTİ

Gazeteci, matbaacı, yönetici, fikir adamı, cemiyet insanı, Düzcespor tutkunu gazetemiz spor müdürü, duayen gazeteci İhsan Çetin’i ebediyete uğraladık. Düzce Damla gazetesi olarak uzun yıllardır gazetemiz spor müdürlüğü görevinde bulunan İhsan Çetin’in dilimiz döndüğünce farklı yönleri ile bir kez daha anmak istedik. 13 Temmuz 2022 Çarşamba günü toprağa verdiğimiz İhsan Çetin.

FANİ DÜNYADAN BİR İHSAN ÇETİN GEÇTİ
21.07.2022 - 13:41
Güncelleme 21.07.2022 - 13:55
Haber Merkezi

ÇOCUKLAR YILLARI

1950 Düzce doğumlu İhsan Çetin’ın çocukluk yılları yoksulluk içinde geçer. Babasını genç yaşta kaybeden İhsan Çetin aile büyüğü olarak daha ilkokul çağlarında çalışmaya başlar, eğitimine orta okuldan sonra devam edemez. Küçük yaşta okumaya meraklı olan Çetin gazete satışı ile basına ilk adımını atmış olur.

HAFIZ İHSAN ÇETİN

Mekanı cennet olsun diye dua ettiğimiz İhsan Çetin  ilkokul çağlarında  Düzce Kur’an kursunda hafız Hasan Şen’in talebelerinden biri.

İhsan Çetin hafız olana kadar kursta öğrenim gördü. 5 vakit namazını kılan, Hacca gidip hacı olan Çetin, sabah namazlarında farklı etkinlikler yaparak gençlerin camiye gelmesi için çaba gösteriyordu. Tanıdık, tanımadık duyduğu her cenazeye giden İhsan Çetin cenaze  olduğunda bütün işlerini bırakıp cenazeye koşuyordu.

CEMİYET ADAMI İHSAN ÇETİN

13 Temmuz 2022 Çarşamba günü toprağa verdiğimiz İhsan Çetin sosyal kişiliği ile Düzce’nin tanıdığı bir isimdi. Uzun yıllar başta milli eğitim ve sağlık olmak üzere farklı derneklerin kurulmasına öncülük eden İhsan Çetin bu derneklerde gönüllü olarak başkanlık ve yöneticilik yaptı.

Aziziye mahallesine SSK hastanesi, Başkent Avni Akyol kütüphanesi kazandırılmasında önemli rol oynayan İhsan Çetin ayrıca yine Aziziye mahallesine depremlerden sonra olimpiyat  evinin kazandırılması için büyük çaba göstermişti. Bir dönem Düzce Rotary  başkanlığı görevini yürüten  İhsan Çetin ,SSK ve Milli eğitim derneklerinin kuruluculuğunu ve başkanlığını yaptı.

ASKF BAŞKANI

Düzce’nin il olmasının ardından yeni dernekler, odalar kurulmaya başlar. Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonuna bağlı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu  Düzce’nin il olmasının ardından kurulan önemli kurumlardan biri. İhsan Çetin ASKF’nin kurucu başkanı olur ve  yapılan ilk kongrede başkan seçilir. Depremin yıktığı Düzce’de en zor dönemde ASKF başkanlığını başarı ile yapan İhsan Çetin Doğanlı köyüne stat yapılmasına öncülük eder, Nurettin Zafer stadının lunapark olması engeller.

DÜZCE BASIN BİRLİĞİ BAŞKANI

Düzce’nin en kıdemli gazetecilerinden biri olan İhsan Çetin Düzce ilinin deprem olmasının ardından kurulan, Düzce Birliği Derneği Başkanlığı yaptı. Düzce Basınının sorunlarını çözmek, basını güçlendirmek amacıyla  rahmetli Düzce Damla Gazetesi kurucusu Ali Beşer, Öncü TV eski sahibi Önder Tonyalı, Düzce Postası eski sahibi  Aydın Maradit  ile birlikte Basın Birliğini kurucuları arasında bulunan  İhsan Çetin, 1 dönem derneğin başkanlığını yaptı, genç gazetecilere örnek oldu.

DÜZCESPOR AŞKI

1960’lı yıllardan itibaren  Düzcespor’un peşinden giden İhsan Çetin belki de Düzcespor tarihinin en fazla Düzcespor maçlarını giden ismi. Kırmızı lacivertlilerin uzak deplasmandaki hazırlık maçlarına bile giden Düzcespor sevdalısı İhsan Çetin gazeteci olarak uzun yıllar Düzcespor haberlerini gerek yerel ve gerekse ulusal başına taşıdı. Farklı dönemlerde Düzcespor yönetimlerinde bulunan İhsan Çetin çok sevdiği  Düzcespor’a  2006-2007 futbol sezonunda başkanlık yaptı.

Düzcespor’un süper amatörde mücadele ettiği  o sezon İhsan Çetin izlemek için gittiği Düzcespor kongresinde sürpriz bir şekilde başkan oldu. Belediye başkanı ve Vali’nin verdiği sözleri tutmaması nedeniyle İhsan Çetin , maddi sorunları aşmak için kendi adına bankadan kredi çekip takım için kullandı ve bu parayı Düzcespor’dan talep etmedi. Kırmızı lacivertliler o  sezon tüm imkansızlıklara rağmen  üçüncü ligin kapısından dönmüştü.

DİVAN BAŞKANI

İhsan Çetin gerek Düzcespor kongreleri, gerek, sivil toplum kuruluşu kongrelerin büyük çoğunluğunda divan başkanı seçiliyordu. Hitabeti güçlü olan Çetin, bu kongrelerde yönetimin oluşmasına ve kongrenin sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasına önemli katkı sağlıyordu.

AİLE BABASI İHSAN ÇETİN

Havva Çetin ile evli olan İhsan Çetin tanıyanlar tarafından örnek aile babası olarak gösteriliyordu. İhsan Çetin’in Ömer, Sefer ve Talha adında erkek,Tuğba adında 1 kızı bulunuyor. Ömer ve Sefer baba mesleği olan matbaacılığı seçerken Talha ve Tuğba yüksek öğrenim gördü, farklı alanlara yöneldi.

MATBAACI İHSAN ÇETİN

İhsan Çetin Düzce’nin en eski matbaacılarından biri. İlk okul sonrasında Emniyet matbaasına çırak olarak giren İhsan Çetin kalfalık ve ustalığının ardından yakın arkadaşı, dostu İrfan Karabulut ile birlikte “ÇEKA” matbaasını kurdu.

Eski otopark yada yeni adıyla Krempark karşısında son sistem aletlerle donatılan Çeka matbaası depremde yıkılınca Ceka matbaası deprem sonrasında Ziraat Bankası  sokağında hizmet vermeye devam ediyor.

SPORUN KALBİNİN ATTIĞI YER

İhsan Çetin’in ortağı olduğu Ceka Matbaası Düzce siyasetinin ve sporunun kalbinin attığı önemli mekanlardan biriydi. Her gün onlarca dostunu arkadaşını misafir eden İhsan Çetin  Düzcespor maçlarını masaya yatırır, Düzce’nin sporla ilgili sorunlarını arkadaşları ile tartışırdı. Düzcespor eski futbolcuları, teknik adamları, Belediye Başkanları, Düzcespor eski başkanları kısacası her meslekten , her etnik gruptan insanlar İhsan Çetin’in mekanına gelir ve onun çayını içerdi. Düzcespor maçları sonrasında özellikle Pazartesi günleri İhsan Çetin’in bürosu  adeta kahveyi andırırdı.

SİYASET YOK

Ebediyete intikal eden İhsan Çetin’in belirli bir siyası görüşü yoktu. Hiçbir partiye üye olmayan Çetin, yapılan olumlu işleri onaylar ve tebrik eder, hatalı işleri eleştirirdi. Siyasi çizgisi olmaması nedeniyle İhsan Çetin’in her partiden onlarca arkadaşı ve dostu vardı. İhsan Çetin’in bürosunda en az siyaset konuşulurdu.

GAZETECİ İHSAN ÇETİN

İhsan Çetin basın hayatına daha ilk okul yıllarında gazete satarak başlar. Orta okul yıllarında dönemin önemli gazetelerinden biri olan “İLERİ” gazetesinde yazmaya başlar ve ileri gazetesinde  kendini geliştirir. İhsan Çetin daha sonra Yeni Düzce gazetesinde yazılarını sürdürür. Uzun yıllar  dönemin en çok satan gazetelerinden biri olan “GÜNAYDIN” ve ona bağlı olan diğer gazete ve dergilerin yer aldığı “WEB OFSET” yayınlığın  bölge temsilcisi olan Çetin  bir dönem rahmetli Akif Çodur ile birlikte serigrafi işine girer. Günaydın gazetesinde Düzce’nin tanılımsa  için özel çaba gösteren İhsan Çetin Düzcespor haberlerinin daha sık yayınlanması için  gazete yönetimine Düzce’den hediyeler götürür.

FAİR PLAY ÖDÜLÜ

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi  İhsan Çetin’e centilmence yazıları için “Fair Play “ ödülü verdi. Çetin’in bürosunda bulunan plaket ve belge girişte en dikkat çeken nesnelerden biri.

DÜZCE DAMLA GÜNLERİ

İhsan Çetin yakın arkadaşı, meslektaşı Damla gazetesi kurucusu rahmetli Ali Beşer ile sıkı dosttu. Yazmayı bırakan, sadece Düzcespor maçlarına giren İhsan Çetin 1998 yılında Ali Beşer’in ısrarları üzerine tekrar kalemi eline aldı ve Düzce Damla köşesinde yazmaya başladı. Yaklaşık 24 yıldır Düzce Damla gazetesi ailesi içinde olan İhsan Çetin bu süre içinde gazetenin spor müdürlüğü görevini başarı ile yaptı. Damla gazetesine farklı köşeler hazırlayan, en sıcak haberlerin yayınlanmasını sağlayan İhsan Çetin ayrıca gazeteye yeni köşe yazarları kazandırdı. Düzce Damla gazetesinin Düzce’nin en önemli spor  gazetesi olmasında büyük emeği olan İhsan Çetin , özellikle deplasman yazıları ile büyük bir okuyucu kitlesine sahipti.

VEE SON VEDA

Duayen gazetecinin cenazesi son yıllarda Düzce’nin en kalabalık cenazelerinden biriydi. İhsan Çetin’i seven  dostları onu son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Aziziye mahallesi camii ve mezarlığı  tarihi günlerinden birini yaşadı. Dostları vefa’nın İstanbul’da bir semt adı olmadığını gösterdi. Onu dualarla, göz yaşları içinde son yolculuğuna uğurladı. Mekanın cennet olsun İhsan Çetin. Düzce seni hiç unutmayacak.

Haber Kenan Işık


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar