Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“YERLİ VE MİLLİ FABRİKALAR KURULMALI”

Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Sezgin Aktaş, fındığı işleyecek yerli ve milli fabrikaların kurulması gerektiğini söyledi.

“YERLİ VE MİLLİ FABRİKALAR KURULMALI”
14.10.2022 - 16:45
Haber Merkezi

Aktaş ham ve yabancı bir firma tarafından işlenmiş fındık arasındaki fiyat farkını ortaya koymak amacıyla farkındalık eylemi yaptı. 
Spor sokak girişinde stant açan Aktaş, üreticinin emeğinin zayi edildiğini savunarak “Fındık üreticisinin bin bir emekle yetiştirip, topladığı ve satışa hazır hale getirdiği fındığın kilogram fiyatı serbest piyasada 45 lira civarındayken, biz fındıktan elde edilen bazı ürünlerin marketlerde yada diğer satış yerlerinde kaç lira olduğunu araştırdık. Baktığımızda piyasada fındık fiyatını belirleyen İtalyan firması Ferrero’nun ürettiği çikolata markasının kilogram fiyatı 229 lirayken, kavrulmamış halde satılan iç fındığın kilogram fiyatı ise 220. Lira. Burada fındık üreticimizin emeklerinin nasıl zayi edildiğini, altın değerinde olan fındığın Türkiye’de kurulu olmayan bir üretim fabrikası olmadığı için değerinin nasıl düşük tutulduğunu göstermek istedik” dedi. 

Sezgin Aktaş, fındığı işleyecek yerli ve milli fabrikaların kurulması gerektiğini vurgulayarak “Fındık ürününü yabancı firmalar aldığında değeri nasıl artıyorsa, acilen ciddi fındık politikaları belirlenip, hatta fındığın aynı FERRORO firması gibi işlenmesini sağlayacak yerli ve milli bir fabrikanın kurulması gerekmektedir. Bizim fındığımızın fiyatını yine bizim belirlememiz, fındıktan çıkan çikolata ve benzer yiyecek ürünlerini bizim üretmemiz gerekiyor. Aksi halde yabancı firma ve üreticilerin fındığı işlemesi devam ettiği sürece fındık üreticimiz ezilmeye, altın değerinde olan fındığın fiyatının en alt seviyede tutulmaya çalışılmasına devam edilecektir” diye konuştu. 

Aktaş, fiyatın en üst seviyede tutulmasını isteyerek “İnşallah Türkiye Değişim Partisi iktidarında fındık gereken değerini görecek, fındıktan üretilen ürünlerin iç piyasaya kazandırılması için fabrikalar kurulmasına yönelik girişimler olacaktır. Fındık Düzce’nin ve Karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynağı olamaya devam edecekse, bizde bu ürüne sahip çıkmak ve hem değerini hem fiyatını en üst seviyede tutmak zorundayız.” Şeklinde açıklama yaptı.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.