Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

"İNŞAATLAR DURMA NOKTASINA GELDİ"

Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle inşaat firmalarının malzeme sıkıntısı yaşamaya başladığını kaydeden Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Semih Cemşit inşaatların durma noktasına geldiğini söyledi.  

"İNŞAATLAR DURMA NOKTASINA GELDİ"
7.12.2021 - 13:47
Güncelleme 7.12.2021 - 15:03
Haber Merkezi

Son aylarda inşaat sektöründe yaşanan maliyet artışları hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı Semih Cemşit bir açıklama yaptı.

‘PROJELER YARIM KALABİLİR’

Cemşit belirsizlik sürdüğü takdirde riskin artacağını ve projelerin yarım kalacağını ifade ederek “İnşaat sektöründe maliyetler zirveden inmiyor. Sektör durma noktasına geldi. Yüksek enflasyon ve artan maliyetlere bağlı olarak alarm veren inşaat alanında yüksek maliyetlerin getirdiği fiyatlarla, vatandaş konut alamıyor. Demir, çimento, hazır beton gibi inşaat üretiminin ana malzemelerindeki fiyat artışı, müteahhitlere göre TÜİK verilerinin çok üzerinde. Müteahhitler, çimento fiyatlarını protesto için inşaatları durdurma eylemi yapmaya başlarken, hükümetin yüksek zamlarla mücadele etmesini, inşaat sektörünün önünün tıkanmaması için gerekli girişimlerin yapılmasını istiyor. Bu istikrarsızlık devam ettiği sürece, riskler artacak ve süregelen projeler tamamlanamaz duruma gelecektir” dedi.

‘OLAN YİNE HALKA OLACAK’

Semih Cemşit, imalat ve yapım sürecinde aksaklık yaşanmaya devam ederse, konut stoğunun tükeneceğini ve durumdan en çok halkın etkileneceğini ifade ederek “Yevmiyeyle çalışan boyacı, tesisatçı yurttaşımız evine ekmek götüremez hale gelecektir. Dolayısıyla bu sektörün istihdama ve ekonomiye katkısını göz önünde bulunduracak olursak, gerek konut kredisi faizlerinin, gerekse inşaat maliyetlerinin düşürülmesi gibi adımlarla acilen desteklenmesi gerekmektedir” diye konuştu.


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar