Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

28. DÖNEM AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İSİM LİSTESİ

Ak Parti Milletvekili aday listesi belli oluyor! 

 28. DÖNEM AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İSİM LİSTESİ
9.04.2023 - 09:47
Güncelleme 9.04.2023 - 09:48
Haber Merkezi

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesinde Ak Parti Milletvekili adayları merak konusu olmaya devam ediyor.

YSK’ya Milletvekili aday isim listesi için son gün 9 Nisan Pazar saat 17:00 olarak açıklandı. Peki Ak Parti 28. Dönem Milletvekili isim listesi açıklandı mı? Hangi bakan hangi ilden aday gösterildi?

Ak Parti 28. Dönem Milletvekili Aday listesi araştırma konusu olmaya devam ediyor. Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin 81 ilde aday listesi belli olurken gözler Ak Parti’ye çevrildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri için partilerin aday listelerini 9 Nisan Pazar saat 17:00’ye kadar duyurmaları bekleniyor. 

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ LİSTESİ AÇIKLAMASI

 AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Recep Özel, çekilen siyasi partiler olabileceği için birleşik oy pusulasındaki tam sıranın, yarın milletvekili aday listelerinin teslim edilmesinden sonra ortaya çıkacağını söyledi.

Özel, siyasi partilerin ve ittifakların 14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’de gerçekleşen kura çekimi sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kura çekimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, şunları söyledi:

Cumhur İttifakı olarak 8. sırada, AK Parti olarak da ittifak içerisinde 2. sıradayız. Tahminime göre oy pusulasının tam ortasında bir yer alırız. Çünkü biz merkezde olan, milletin tamamını temsil eden siyasi kadrolarız. 

Devletin ve milletin sigortası olan Cumhur İttifakı olarak her şeyin ortasında olmak, merkezde olmak da güzel bir şey. Tabii çekilecek, listesini tamamlayamayacak partiler de olacaktır. 

Bunun tam sırası, kimin pusulanın neresinde yer alacağı yarın (9 Nisan 2023 Pazar) 17.00 itibarıyla milletvekili listelerinin verilmesiyle de belli olacak. Diğer ittifakın içinde de çekilmeler olacak, listeler verilmeyecek. Yarın 17.00’den sonra oy pusulasının şekli tekrar değişecektir diyebilirim.”

Kura çekimi sonucunda oluşan sıralamanın seçmen üzerinde psikolojik bir etkisinin olup olmayacağı sorusuna Özel, “Seçmen ya da vatandaşımız oy vermek istediği partiyi pusulada bulur ve ona verir. Ondan dolayı da seçmenin oy verme iradesinde ‘Başta olsa veririm, sonda olsa vermem’ şeklinde bir algı da olmaz. Vatandaş hangi partiye tercihini kullanacaksa götürür mührünü oraya vurur.” karşılığını verdi.

Özel, “Liste hazır, son rötuşlar geliyor. Yarın (9 Nisan 2023 Pazar) öğleden sonra 15.30-16.00 civarı veririz, tam net değil” dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması:

Hafta sonuna kadar bunları zaten kesinleştireceğiz. Kesinleştirdikten sonra da bunların açıklamalarını da inşallah büyük ihtimalle önümüzdeki hafta içinde şöyle güzel bir törenle arkadaşlarımızın yerlerini, konumlarını, hatta listeyi malum vereceğiz. Bu liste de zaten Yüksek Seçim Kurulu’na verildikten sonra kim nerede hepsi ortaya çıkmış olacak. Kabinedeki arkadaşlarımızla ilgili çalışmalarımızı hala devam ettiriyoruz. Onları da netleştirdikten sonra açıklarsak daha isabetli olabilir. Çünkü her an her şey değişebiliyor.

“6 BİNİN ÜZERİNDE BAŞVURU ALDIK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Partimize teveccühün yine çok yüksek olduğu bir aday adaylığı süreci yaşandı. Aday adaylığı için şu ana kadar 6 binin üzerinde bir başvuru aldık. Ayrıca bakanlarımız gibi başvuruya gerek olmaksızın değerlendireceğimiz isimler var. Kadrolarımızda yer alması bizlere güç katacak birçok isim üzerinde de ayrıca çalışıyoruz.

SÜRPRİZ İSİMLERİMİZ DE OLACAK!

Sürpriz isimlerimiz de mutlaka olacak, var. Yazar, çizer, entelektüel, bütün bu kesimlerden isimler var. Ondan sonra parti kurullarımızdaki çalışmalar sonuçlanıp listemizi Yüksek Seçim Kurulu’na verdiğimizde bu isimler kamuoyuyla zaten paylaşılacak. Sadece milletvekili adaylarımızı değil, önümüzdeki dönemin kabinesini ve üst yönetimini de şimdiden çalışmaya başladık. Bunların hepsini de vakti geldiğinde sizler vasıtasıyla milletimizin bilgisine sunacağız.” dedi.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar