Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ ÜSTÜNE TEPKİ

Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Platformu tarafından düzenlenen yemekte Düzce Milletvekili Aday Adayı Azade Ay ile görüştü. Bu sırada çekilen fotoğraf sosyal medyada tepkilere neden oldu. Kılıçdaroğlu ve Ay’ın seccadeye ayakkabı ile bastığı görüldü.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ ÜSTÜNE TEPKİ
1.04.2023 - 09:31
Güncelleme 1.04.2023 - 17:02
Haber Merkezi

Fotoğrafın yayınlanmasının ardından Düzce’den de tepkiler gecikmedi. 

AK Parti Düzce Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir "Düzce’yi Yüce Meclis’te temsil etmek için aday adayı olan eski Baro Başkanı Azade Ay ve her gün muhafazakâr kadınlardan oy isteyen Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ayakkabı ile çiğnedikleri ise seccadeler. Olmaz ya bir de iktidara gelseler. Yorumu hemşehrilerime bırakıyorum" şeklinde yorum yaptı.

AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu “Kutsalımıza saygısı olmayanların değerlerimize, kültürümüze, inancımıza ve milletimize saygısı olur mu? Helalleşirken biraz samimi olmak gerekir. Kutsalımıza hürmeti olmayanları, seccademizi ayaklar altına alanları milletimize havale ediyoruz. Bize, Allah hidayet nasip etsin demek düşer” dedi.

Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Sezgin Aktaş’ta ise “Müslümanların üzerinde namaz kılarak, Allah’a en yakın olduğu zamanların şahidi olan seccadenin üzerine ayakkabı ile basmaları bizleri derinden üzmüştür. Bu kişileri esefle kınıyor ve Allah’a havale ediyorum. Lütfen bizim dinimize saygı gösterin. Sizler nasıl bir inanç içinde olursanız olun bizlerinde sizlerin inancına saygımız sonsuz olacaktır” diye konuştu. 

AK Parti Milletvekili Aday Adayı Abdülkerim Kaval açıklamasında "Kıbleye terkini dönüp seccadeye ayakkabıyla basmak, sömürge valilerinde köklü bir gelenek. Sahiplerine sadakat ispat etmek için "İslâm'ı ayaklarımın altına aldım" mesajı veriyor. Seccadeye ayakkabıyla basmak ne Türk töresine ne de İslam kültürüne uygun değil. Bu terbiyesizliği kabul edemeyiz..." ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP), sosyal medyada paylaşılan fotoğrafa ilişkin, "Fotoğraf çekimi sırasında yaşanan yoğunluk ve fotoğraf çektirmek isteyenlerin telaşı nedeniyle, yerde bulunan seccade fark edilememiştir." açıklaması yapıldı.

CHP'nin, açıklamasında, sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Canan Kaftancıoğlu ile birlikte katıldığı kalabalık bir iftar buluşmasının ardından çekildiği ifade edildi.

Açıklamada, "Fotoğraf çekimi sırasında yaşanan yoğunluk ve fotoğraf çektirmek isteyenlerin telaşı nedeniyle, yerde bulunan seccade fark edilememiştir. Bu tür durumlara yönelik hassasiyeti herkes tarafından bilinen Sayın Genel Başkanımız ve İl Başkanımızın, ortaya çıkan bu talihsiz durum nedeniyle çok üzgün olduğunu belirtmek isterim." ifadelerine yer verildi.

Milletvekili Aday Adayı Azade Ay sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu nları kaydetti:

Söz konusu fotoğraf, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu ile birlikte katıldığı kalabalık bir iftar buluşmasının ardından çekilmiştir. Fotoğraf çekimi sırasında içinde bulunduğumuz ortamın bir ofis olması nedeniyle yaşanan ilgi, heyecan ve yoğunluktan dolayı seccade fark edilmemiştir.

Zaten bir arada bulunmamıza vesile olan Mübarek Ramazan ayı ve iftar yemeğidir. Hakka, hukuka ve inançlara olan hassasiyeti herkes tarafından bilinen Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu ve bizlere yapılan bu haksız ve talihsiz durum nedeniyle çok üzgün olduğumu belirtmek isterim.

Manevi duygularımızın yoğun olduğu bu mübarek ayda, duygularımızın siyasete alet edilmemesi ve art niyetli yorumları milletimizin vicdan ve takdirine bırakıyorum.

                                                                                                                                                                                                   (Haber: E. Yılmaz)


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar