Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DAĞISTANLI GÜVENLİK RİSKİNE DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce Merkez İlçe Başkanı Özcan Dağıstanlı, deprem felaketinin yaşandığı sınır illerdeki göç ile ortaya çıkabilecek güvenlik riskine dikkat çekti. Üretim ve istihdam alanında da ciddi kayıpların yaşandığını belirten Dağıstanlı acilen önlem paketi hazırlanmasını istedi.

DAĞISTANLI GÜVENLİK RİSKİNE DİKKAT ÇEKTİ
24.02.2023 - 12:12
Haber Merkezi

4 MİLYON KİŞİ GÖÇ ETTİ
Yaklaşık 4 milyon kişinin depremin yaşandığı illerden göç ettiğini hatırlatan Dağıstanlı, yoğun bir demografik yapı değişiminin söz konusu olduğunu dile getirerek “Kamusal tahliyelerin yanında kendi imkanları ile şehirleri terk ederek başka illere gidenler, yakınlarının yanına yerleşenler hızla artıyor.

Sürecin böyle devam etmesi durumunda özellikle Hatay başta olmak üzere, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep gibi sınır ve sınıra yakın illerimizde yoğun bir nüfus hareketi ve demografik yapı değişimi söz konusu olacaktır” dedi. 

SIĞINMACILAR HALA DEPREM BÖLGESİNDE
Bölgede çok sayıda sığınmacının da bulunduğunu vurgulayan Dağıstanlı şöyle konuştu: “Bu illerimiz aynı zamanda Göç İdaresi Başkanlığının resmi verileriyle İstanbul’dan sonra en yoğun sığınmacı nüfusun barındığı iller arasındadır. Yerli halkın yerleşimleri terk etmesine karşın, sığınmacılar gidecekleri başka bir yer olmadığı için deprem bölgesinde kalmayı sürdürmektedir.

Suriyelilerin bir kısmının deprem sonrası ülkelerine döndüğüne yönelik haberler medyada yer alsa da Suriye’nin kuzeyinde de depremin etkili olması, pek çok kentin yıkılması, ölü sayısının 10 bine yaklaşması karşısında ülkesine dönen sığınmacı sayısının çok sınırlı sayıda olması söz konusudur.”

ÖNLEM PLANI HAZIRLANMALI
Özcan Dağıstanlı, sınır illerdeki güvenlik riskine dikkat çekerek “Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) yüzlerce işletme depremde ayakta kalmasına rağmen, çalışanların can kaybı ve yoğun göç nedeniyle faaliyete geçemez durumda.

Deprem illerinden diğer illere yoğunlaşan göçün sınır illerinde stratejik yönden ve ulusal güvenlik açısından ortaya çıkartacağı güvenlik riskleri yanında istihdam, üretim, ülke ekonomisi, tarım ve hayvancılığı yönünden de ağır kayıplara, sıkıntılara yol açması kaçınılmazdır. O nedenle acil bir durum tespiti ve önlem paketi hazırlanarak uygulamaya konulması hayati önemdedir” diye konuştu. Haber: Elif Varol


Editör: D. GAZETESİ