Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

AZADE AY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Eski Baro Başkanı Av. Azade Ay 2023 seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. Türkiye’nin kökten bir değişime ihtiyacı olduğunu belirten Ay, “2023 seçimlerinde bu değişimin öncüsü olarak Milletvekili aday adaylığımı açıklıyorum” dedi.

AZADE AY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
31.12.2022 - 15:50
Haber Merkezi

Türkiye’nin, çok ciddi bir ekonomik buhran tablosunun yanında korkunç bir mutsuzluk salgınıyla baş başa olduğunu kaydeden Ay, siyaset, hukuk, eğitim, sağlık alanında derin bir bozulma, çürümüşlük ve yozlaşmayla karşı karşıya kalındığını söyledi.  

YOKSULLAŞTIK
Milyonlarca vatandaşın iktidarın uygulamaları nedeniyle yoksullaştığını dile getiren Azade Ay şöyle devam etti: “AKP 20 yıldır kesintisiz biçimde Türkiye’yi yönetiyor. “Demokratikleşme” iddialarıyla yola çıkan AKP’nin aslında demokratikleşme gibi bir gündemi olmadığı kısa sürede görüldü. Özellikle 2010’lu yıllarda başlayan ve halen devam eden görülmemiş ölçüde hukuksuzluk ve otoriterleşme dönemin asli karakteri oldu. Ücretli, emekçi ve emektar on milyonlarca vatandaşımızın içinde bulunduğu bu durum;  bile isteye sürdürülen yoksullaştırma politikasının bir sonucudur. Cumhuriyetimizin milyonlarca emekçi vatandaşı, bizzat bile isteye bu siyasi iktidar tarafından yoksullaştırılmıştır. İktidarın dayattığı koşullarda var olmayı sürdürmek, her gün baldıran zehri içmektir.”

DEĞİŞİM İÇİN ADAYIM                                                                        Değişimin öncüsü olmak için 2023 yılı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adayı olduğunu açıklayan Ay gerekçelerini şöyle sıraladı: 
“Artık, ülkenin kaderini değiştirme günüdür. Türkiye’nin kökten bir değişime ihtiyacı var. Ben de, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak bu amaçla yola çıktım ve 2023 seçimlerinde bu değişimin öncüsü olarak Milletvekili aday adaylığımı açıklıyorum. Ötekileştirme, dışlanma, farklı fikirlere, farklı yaşam tarzlarına ve inançlara tahammülsüzlüğü bu topraklardan ortak irade ve ortak vicdanla kalıcı olarak söküp atmak için adayım. Demokrasinin, insan hak ve hürriyetlerinin, fikir ve ifade özgürlüğünün, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, doğa haklarının, hayvan haklarının, işçi haklarının, kadın ve çocuk haklarının vb. hak alanlarının evrensel, kabul görmüş içtihatları ışığında tüm yurttaşlarımız için ortak bir gelecek kurmak için adayım. Tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmeyeceği Türkiye, tek bir ferdinin dahi yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi inşa etmek için adayım. Çocuklarımızın, gençlerimizin, vatandaşlarımızın gelecek kaygısı taşımadığı; vatandaşlarının bağımsız ve tarafsız yargı önünde eşit, tüm özgürlük alanları bireysel ve toplumsal düzeyde güvence altına alınmış bir Türkiye’ye kavuşmak için adayım.”


KİMSE KORKARAK UYANMAYACAK
Hedeflerinden de bahseden Ay “Bu ülkede hiç kimse korkuyla uyanmayacak. Bireyler, yönetenler gelip gidecek ama ülke bir daha asla savrulmayacak. Bu benim, güzel ülkeme bırakacağım en büyük ve en güzel mirasım olacak” dedi. 

AZADE AY KİMDİR?
08.08.1970 tarihinde Düzce / Akçakoca ‘da doğdu,  ilk -orta-lise tahsilini Akçakoca’da tamamladıktan sonra 1987 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve 1991 yılında üniversite eğitimini tamamladı. 1992 yılından bu yana Düzce İli Akçakoca İlçesinde kendine ait ofisinde mesleki faaliyetlerine devam etmektedir.


2000 yılında Düzce Barosunun kurulması ile beraber, önce Denetleme Kurulu üyeliği sonrasında ise birkaç dönem Düzce Barosu Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2014-2016 yılları arasında Düzce Barosu’nun ilk kadın TBB Üst Kurul Delegesi olarak görevini ifa etti. Düzce Barosunun ilk kadın Başkanı olarak, 20.10.2016 ila 07.07.2021 tarihleri arasında iki dönem boyunca Düzce Baro Başkanlığı görevini yürüttü.


Kadın ve Çocuk Hakları alanında aktif olarak rol almaktadır. Kadın hakları konusunda çoğu kez hukuk fakültesi öğrencileri ile işbirliği halinde çalışmalar yürütmüştür. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanabilirliğini artırmaya yönelik çalışmalar yürütmekle birlikte Danıştay’da görülen iptal davasında en ön sıralarda kadın hakları için mücadele etmiştir. Kadın cinayetleri dosyalarında ve istismara uğrayan çocuklara ilişkin yargılamalarda vekillik görevlerinde bulunmuştur. Bu alandaki faaliyetlerine devam etmektedir. Çevre Bilincinin Uyandırılması, İnsan Hakları, Seçim Güvenliği konularında etkin rol almıştır.


Türkiye tarihinde ilk defa, 35 Baro Başkanı arkadaşı ile birlikte kamuoyunda Çoklu Baro Yasası olarak bilinen, siyasi iktidarca Avukatlık Kanununda yapılmak istenilen değişikliğe karşı başlatılan yürüyüş ve eylemlerde etkin rol oynamış, mücadelenin tüm aşamasında savunmayı savunmaya devam etmiştir.


Halihazırda, avukatlık görevinin yanında, İstanbul Tahkim Merkezi ( İSTAC) Denetleme Kurulu Üyeliği, TBB Tahkim Merkezi Hakemlik görevi, Taksim Toplantıları Genel Sekreterliği, Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Düzce Kadın Futbol Kulübü Başkanlığı görevini yürütmektedir.
Demokrasi aşığı ve hukuk devletinin yılmaz neferidir.


Editör: E. Yılmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.