Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“ÖNCE ENFLASYONUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret rakamını değerlendirdi.

“ÖNCE ENFLASYONUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”
23.12.2022 - 14:51
Güncelleme 23.12.2022 - 14:54
Haber Merkezi

Enflasyonun bu derece yüksek olduğu koşullarda rakamların anlamını yitirdiğini belirten Sönmez “Ücretlerde yapılan artış birkaç ay sonra kaybolmaktadır. Önce enflasyonun önüne geçilmelidir” dedi.

      
Önümüzdeki günlerde işçi çıkarma ve işyeri kapatma vakalarının artabileceğine dikkat çekerek “Bu gün her şeyden önce işçi sınıfının en önemli sorunu sendikaya üye olabilme ve sendikal haklarını kullanabilmesidir. Bir başka sorun ise başta küçük işletmeler olmak üzere üretim girdilerinin katlanarak artmasıdır. Enerjinin bu derece pahalı hale gelmesi üretim maliyetlerini artırmaktadır. Bu da önümüzdeki aylarda işçi çıkarmaları, işyeri kapanmalarıyla işsizlik sorununun daha da artması demektir” diye konuştu. 


Sönmez çözüm önerilerini de şöyle sıraladı:
1-İşçilerin sendikalaşması önündeki her türlü engel kaldırılmalıdır.
2- Üretimde devrim yapılmalı; bunun için önce devletin en üst kademesinden başlayarak israf önlenmeli, tasarruf edilmeli, üretime yatırım yapılmalı. 
3-Üretim maliyetleri düşürülmeli. Enerjide yerli ve milli kaynaklar esas alınmalı.
4- İşsiz genç kalmamalı. Ailede çalışan sayısı arttırılmalı. Tarım ve sanayide planlı üretime geçilmeli. Kaynaklar üretime yönlendirilmelidir.


Editör: E. Yılmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.