Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“ARKALARINDA BÜYÜK BİR ENKAZ BIRAKTILAR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Düzce İl Başkanı Semih Cemşit, TÜİK'in açıkladığı işsizlik verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Türkiye'nin büyük bir hızla felakete sürüklendiğini belirten Cemşit:" İktidar öyle bir sistem kurdu ki Türkiye kuruldu kurulalı böyle bir dar boğazdan geçmedi" dedi.

“ARKALARINDA BÜYÜK BİR ENKAZ BIRAKTILAR”
13.12.2022 - 12:43
Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün, paylaşımına da tepki gösteren Cemşit “İlimizin 8. zengin il olduğunu öğrendik. Sayın başkanın mutluluğuna ortak olmayı çok isterdik. Ancak sokaktaki vaziyet Özlü’nün anlattığı gibi değil” diye konuştu.

TÜİK'e göre, Ekim’de dar tanımlı işsiz sayısı bir önceki aya göre 57 bin kişi artarak 3 milyon 534 bin kişi oldu. Dar tanımlı işsizlik Ekim’de yüzde 10,2'ye yükseldi. Geniş tanımlı işsizlik ise yüzde 20,3 oldu.

GENÇ İŞSİZLER ARTIYOR

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Çemşit, Erdoğan'ın arkasında büyük bir enkaz bıraktığını ifade ederek şunları söyledi: “Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre 57 bin kişi artarak 3 milyon 534 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık artış ile yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,6 iken kadınlarda yüzde 13,3 olarak tahmin edildi. İstihdam oranı ise yüzde 48 oldu. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 1,8 puanlık artış ile yüzde 21,9 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 18,2, kadınlarda ise yüzde 28,6 olarak tahmin edildi.

BÜYÜK BİR BUHRANIN İÇİNDEYİZ

Verilerden de görüldüğü üzere büyük bir buhranın içerisindeyiz. Genç işsizler artıyor, gençler ülkemizden umudunu kesiyor. Görevlerinden bir tanesi istihdam olan iktidar onu bile başaramıyor. Türkiye'nin yarısı istihdam edilemiyor. İktidar yandaşlarını işe sokuyor, liyakatsiz iş yapılıyor. Binlerce, yüzlerce genç Türkiye'yi terketmek durumunda kalıyor. Esnaf iflas ederken, fabrikada işçi kıyımları olurken bir eli yağda, diğeri balda olan iktidar hakikatleri umursamıyor. Bu devran böyle dönmeyecek. Elbet adaletin savunucuları, işin ehli olan bizler iktidara geleceğiz. Ne işsizlik olacak ne de istihdam sağlanamayacak.”

Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün paylaşımına da tepki gösteren Semih Cemşit, şunları söyledi:

İNSANLARIN AKLIYLA ALAY EDİYORLAR

“Vatandaşlarımız geçim derdinde, ay sonunu getiremiyor. Geçen sene 5 TL’ye satılan süt 27 TL olmuş. Çocuklarımız düzgün beslenemiyor ve gelişimleri zarar görüyor. Ülkemizin bulunduğu kriz içerisinde, zenginlik naraları atmak yakışık alır bir durum değil. İnsanların aklıyla alay ediliyor. Yöneticilerin hayal dünyasında çıkıp, sokağa inmesi, vatandaşın geçim sıkıntısını dinlemesi, yaptıkları görev nedeni ile daha sağlıklı olacaktır.

HALK İLE DERTLENSEYDİ UYKULARI KAÇARDI

Gençlerimizin uyuşturucunun ağına düştüğü bu dönemde soruyorum size zenginlik bunun neresindedir? Mutluluk bunun neresindedir? Antidepresanların kullanımının arttığı bu dönemden hangi mutluluktan, hangi zenginlikten bahsetmek gerekir? Boşanma oranlarımız yükselmiş, şimdi biz mutlu muyuz? Gerçeklerden kopan iktidarın bir örneğini Düzce’de de görmekteyiz. Sanıyorlar ki vatandaş rahat ve huzurlu şekilde yaşıyor. Sanıyorlar ki zenginiz. Sayın Başkan gerçeklerin farkında olsaydı, halkın derdi ile dertlenseydi inanıyorum ki onun da uykuları kaçar, bu açıklamayı yapmayı kendine zül kabul ederdi.

MUTLULUK VAATLERİNE MİLLETİN KARNI TOK

Algı operasyonları, istatistikten çıkarılmaya çalışılan mutluluk vaatlerine milletimizin karnı tok artık. Milletimiz çözüm istiyor ve karalamalarınızı dikkate almıyor. Bu vesile ile vatandaşın dertlerini gündeme getiren, şehrin sorunları ile dertlenen bizler bozguncu ilan eden, zengin zümrecilerin ise haklın yanında olduğunu varsayan bu düşünce anlayışına teessüflerimizi iletiyoruz. Unutmayın ki Sayın Özlü vatandaşımızın gülen yüzüne bizler bin kat mutlu oluruz ancak gerçeklikten kopmuş bir belediye başkanına da gerekenleri söyleriz.”

 

 

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar