Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SOYLU: “MUHTEŞEM BİR İŞ YAPTIK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; 5 Aralık Dünya Gönüllüler günü dolayısıyla AFAD görevlileriyle bir araya geldi. Düzce depreminde afet gönüllülerin önemini bir kez daha anladıklarını belirten Soylu ‘Çök Kapan Tutun’ tatbikatı ile ilgili eleştirileri de yanıtladı.

SOYLU: “MUHTEŞEM BİR İŞ YAPTIK”
5.12.2022 - 15:35
Haber Merkezi

Bakan Soylu “Düzce’de bir çok insan çök kapan tutun yaparak binadan çıkmış. Muhteşem bir iş yaptık” dedi. 

Bakan Soylu, "2 bini aşkın kahraman polis teşkilatımızın mensuplarının uyuşturucu satıcılarını sabahın güneşi doğmadan derdest edebilmesi için 'Allah ayağınıza taş değdirmesin' diyerek operasyon başlattık. 300'ün üzerinde uyuşturucunun imal ve ticaretini yapan, organizatörlüğü yapan kişileri yakaladılar ve bugün Sakarya ile Kocaeli başsavcılıklarına teslim ettiler" şeklinde açıklama yaptı. 

"Afetle mücadele bir vatan savunmasıdır"
"Ne kadar çok vatandaşımızı bu işe dahil edersek o kadar başarılı oluruz" diyen Bakan Soylu, afetle mücadelede kurumların yanında gönüllülerin de önemli bir yer tuttuğunu aktardı. Bakan Soylu; "12 Kasım'da bir tatbikat yaptık, 12 Kasım Düzce depreminin yıldönümüydü. Hem onu anlattık, hem orada kaybettiklerimizi rahmetle yad ettik, aynı zamanda geleceğimize ait yapabileceklerimizi, gelecek nesillerimize bırakabileceklerimizi afet anlamında bir kez daha bütün milletimizle paylaşabilmek için bir tatbikat gerçekleştirdik. Ardından tatbikatın tarihini ve tatbikatı yapmamıza adadığımız Düzce'ce bir deprem oldu. Biz afet bölgesiyiz. Depremleri yaşıyoruz, selleri yaşıyoruz, cumhuriyet tarihinin en büyük yangınlarıyla yüzleştik. Çığ, kaya düşmesi ve birçok afet çeşidiyle karşı karşıya kalan bir ülkeyiz. Elbette ki burada toplumumuzu, milletimizi buna hazırlamak bizim en temel görevimizdir. 

“Cumhurbaşkanı Düzce depremi için ayaktaydı”
Bakan Soylu Düzce depreminde tüm devlet erkanının harekete geçtiğini belirterek “Düzce depreminde de hep beraber şunu gördük, sabah erkenden oradayız tüm kurum ve kuruluşlarıyla. Sabah erkenden bu ülkenin cumhurbaşkanı Düzce depremi için ayaktaydı, bakanlar oradaydı, genel müdürler oradaydı. Bütün herkes vatandaşının karşı karşıya kalmış olduğu endişe ve korkunun ortadan kalkabilmesi için çaba sarf ediyorlardı. Tedbirleri alabilmek, tespitleri yapabilmek, atılacak adımları belirleyebilmek için oradaydı ve günlerce orada kaldı. Allah'a şükür can kaybımız olmamıştı ama hep beraber Düzce'nin yıllar önce yaşadığı hem 17 Ağustos'ta hem de 12 Kasım'daki deprem travmasının hep birlikte tekrar yaşanmasından sonra bunun atlatılabilmesi için oradaydık. Okullar tatil edildi, bütün binalar yeniden tespit edildi. Tekrar çadırlar kuruldu, konteynırlar kuruldu, yardımlar yapıldı. Devlet bütün unsurlarıyla beraber vatandaşını yalnız bırakmadı. İyiliğin çocukları olarak 'biz de buradayız' diyen gönüllüler de Düzce’deydi” diye konuştu. 


"Muhteşem bir iş yaptık"
Ülke genelinde 94 bin tatbikat yapıldığını da aktaran Bakan Soylu; "Tüm Türkiye'de deprem tatbikatı, 'çök, kapan, tutun' tatbikatı yaptık. Eleştirenler oldu, kusur bulanlar oldu. Hatta bazıları mizah malzemesi yaptı. Olabilir, doğaldır, bu eleştiriler de bir nevi tatbikattır. Ama şunu söylemek isterim, tüm Türkiye olarak muhteşem bir iş yaptık. Bunu Düzce'ye gittiğimde depremle karşı karşıya kalan vatandaşlarımızın büyük bölümü 'çök, kapan, tutun yaptık, öyle çıktık' dediler. Toplumumuzun bütün kesimiyle, kurumlarımızla beraber 94 bin tatbikat gerçekleştirdik. Yapmadığımız tatbikat türü kalmadı. Bütün bunları yaparken de AFAD'ın kapasitesini, ülkenin kapasitesini hep beraber ortaya koyduk. Eğitim sadece okulda olmaz, eğitim aynı zamanda hayatın içerisinde alınır" ifadelerini kullandı.


Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.