Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“PTT HUKUKA AYKIRI İŞLER YAPIYOR!”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Semih Cemşit Türkiye genelinde PTT’de çok büyük sıkıntıların olduğunu vurguladı. Özellikle taşeron işçilerin sorunlarına dikkat çekti.

“PTT HUKUKA AYKIRI İŞLER YAPIYOR!”
3.11.2022 - 15:58
Haber Merkezi

Tebligat dağıtım işinin memur eksikliği nedeniyle taşeron işçilere yaptırıldığını kaydeden Cemşit “Her vatandaşımıza PTT aracılığıyla tebligatlar geliyor. Bu tebligatların dağıtımında PTT’nin memurlarının görev alması gerekirken, PTT Türkiye genelinde bu işi memur eksikliğinden dolayı, taşeron çalışan işçilere yaptırıyor. Bu durum açık bir şekilde kanuna aykırı bir işlemdir. “ dedi. 

TAŞERONLARA MAAŞ AZALTMA YAPILDI

PTT ile çalışan taşeron işçilerin maaşlarında kesintiye gidildiğini söyleyen Cemşit, “Geçtiğimiz Ağustos ayında taşeron işçilerin sözleşmesi sona erdi. O vakte kadar asgari ücretin %30 fazlasını alan taşeron işçilere, Ağustos ayında yapılan teklif, asgari ücretin %10 fazlası idi. Taşeronlara, bu maaş indirimi zorlanarak yeni sözleşmeler imzalandı. Ayrıca prim sisteminde yapılan değişiklikler, çalışanların zor durumda kalmasına neden olurken kanuna aykırı verilen emirleri, işsiz kalma korkusuyla, taşeron işçiler yerine getirmek zorunda kalıyorlar. Taşeron işçilere kadro verilmesi söz konusu bile değil. İşçilerin bütün hakları gasp edilirken, tebligat dağıtırken, kamu personeli ancak, haklarını vermeye gelince taşeron işçisiniz denilerek dışlanıyorlar. Bu durum kabul edilemez. “ şeklinde konuştu. 

 

GİŞE MEMURLARINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR

Semih Cemşit PTT’de çalışan gişe memurlarının işe alımlardaki farklılıkları nedeniyle problemlerin oluştuğunu dile getirerek “ Bir kısım gişe memuru pirim sistemiyle çalışıyor. Diğer kısım memurlar da prim sistemi yok. Bu şekilde ayrımcılık yapıldığı zaman, gişelerdeki aksamalar, işin yavaş devam etmesi ve primle çalışan memurların diğer memurlara göre daha çok çalışmak zorunda kalmalarına neden olunuyor” diye konuştu. 

DÜZCE PTT’DE MEMUR İHTİYACI VAR

Düzce PTT’de memur ihtiyacı olduğunu vurgulayan Cemşit “ PTT’deki memur ve işçi arkadaşlarımız canla başla mücadele ediyorlar. Ancak eleman eksikliği gün gibi ortada. Düzce‘de PTT’nin memur kadrosunun neredeyse yarısı boş durumda. Düzce’nin memur atamalarından sorumlu milletvekili Ayşe Keşir Hanımefendi, biraz vaktini ayırıp şehrine gelir ise sıkıntıları görür de, memur atamalarını gerçekleştirmek için çabalar diye umut ediyorum” şeklinde açıklama yaptı. 

PTT’DEKİ ZARAR AKILALMAZ

Semih Cemşit konuyu Meclise taşıyacaklarını söyleyerek “Türkiye genelinde 81 ilde faaliyet gösteren neredeyse bütün kurumların çalıştığı, her eve giren, bir A4 kağıdından 42 ₺ alan PTT, nasıl olur da milyonlarca lira zarara uğratılır, nasıl olur da maaş ödemek için bankadan para ister konuma gelir? Vekillerimizle irtibat halindeyiz. Konunun derinlemesine araştırılması ve ülkemizin en değerli kurumlarından biri olan PTT’nin daha fazla zarara uğramaması için o konunun meclis kürsüsünden de dile getirilmesi gerekiyor” dedi.


Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar