Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ÖZLÜ’DEN TOPYEKÜN MÜCADELE ÇAĞRISI

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, hava kirliliğinin önlenmesi için işi sıkı tutacaklarını belirterek topyekûn mücadele çağrısı yaptı. Kuzey çevre yolu ve Eski Sanayi Sitesi dönüşüm projelerinin tamamlanması ile birlikte hava kalitelisinin yükseleceğini kaydeden Özlü Camikebir mahallesinde 51 hanenin doğalgaz dönüşümüne de start verildiğini duyurdu. Özlü atık yağ, lastik yakanlar ile kalitesiz kömür satanları ciddi cezaların beklediğinin de altını çizdi.

24.10.2022 - 17:34
Haber Merkezi

TESPİT DOĞRU DEĞİL
Düzce’ye için söylenen ‘havası en kirli il’ tespitinin doğru olmadığını dile getiren Özlü “Ölçümlerimizi yaptık. Hava kirliliğinin kaynaklarını belirledik. Artık uygulama safhasındayız. Düzce’nin Türkiye’nin  ve Dünya’nın havası en kirli illerinin başında olduğu söyleniyor. Bu doğru bir değerlendirme değil. Hava kalitesi her gün ölçülüyor. 365 günde sadece birkaç gün hava kirliliği değerleri yüksek çıkıyor” dedi. 
TOPYEKÜN MÜCADELE ÇAĞRISI
Topyekûn mücadele için çağrıda bulunan Faruk Özlü “Bu konu hepimizi ilgilendiriyor. Dolayısıyla tüm Düzcelilerden hava kirliliğinin önlenmesi noktasında destek istiyorum. Topyekûn mücadeleye ihtiyaç var. Kasım ve Nisan ayları arasında Düzce’de stabil bir hava oluyor. Dolayısıyla kirli hava Düzce’ye çöküyor. İşi sıkı tutmalıyız. Denetimleri sıklaştıracağız” diye konuştu. 
“BU PROJELER ETKİLİ OLACAK”
Özlü, kuzey çevre yolu ve Eski Sanayi Sitesi dönüşüm projelerinin hava kirliliğinin önlenmesinde etkili olacağının altını çizerek “Kuzey çevre yolu hava kirliliğinin azalmasında etkili olacak. Ağır tonajlı araçlar kuzey çevre yolunu kullanacağı için şehir merkezindeki kirlilik azalacak. Çalışma bu yıl başladı. Parası bulundu. Çalışma tamamlandığında Çoban, Olimpiyat ve Öztürkler kavşağındaki trafik yoğunluğu da önlenmiş olacak. Eski sanayi sitesinin taşınmasıyla birlikte de hava kalitesinin iyileştiğini göreceğiz. Geçtiğimiz yıl hava kalitesinin düşmesi halinde ağır tonajlı araçların Kaynaşlı otobandan girişini sağlayacaktık. Bu yıl da böyle bir durum olursa bu çalışmayı yapabiliriz” şeklinde konuştu. 
KALİTESİZ KÖMÜR SATAN YANDI
Atık yağ, lastik yakan ve kalitesiz kömür satışı yapanlara çok ciddi yaptırımların uygulanacağını söyleyen Özlü “Düzce’de düşük kalorili kömür kullanımı yasak. Kömür satışı yapılan noktalar tek tek denetleniyor. 6 bin kalorinin altında kömür satışı yapanlara çok ciddi yaptırımlar uygulanıyor” dedi. 
“20 BİN HANE DOĞALGAZ KULLANMIYOR”
Faruk Özlü doğalgaz hat döşemelerinin yüzde 95 oranında tamamlandığını hatırlattı. Kasının önünden hat geçen 20 bin hanenin doğalgaz kullanmadığını ifade eden Özlü “Doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için de çalışmalarımız sürüyor. Doğalgaz hat döşeme çalışmaları Düzce merkezde yüzde 95 oranında tamamlandı. 95 bin hanenin kapısının önünden hat geçiyor. Ancak 75 bin hane doğalgaz kullanıyor. 20 bin hanenin doğalgaz kullanımına teşvik edilmesi için çalışıyoruz” diye konuştu. 
CAMİKEBİR’DE DÖNÜŞÜM
Sanayinin hava kirliliğine etkisinin yüzde 25, 30 civarında Olduğunu kaydeden Faruk Özlü, Camikebir mahallesinde uygulanacak dönüşümden de bahsederek “Camikebir mahallesinde uygulanacak doğalgaz dönüşüm projesi için Bakanlıktan 2 milyon TL hibe aldık. 51 hanenin doğalgaz dönüşümüne start verildi. Bu bir devlet teşviki. Enerji bakanımızın ziyaretinde gündeme getirdiği bir konu vardı. Özellikte ova köylerinde doğalgaz kullanımını arttırmak için bir çalışma yapılabilir” şeklinde açıklama yaptı. 
Daha sonra Düzce Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Emrah Gülmez yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.


Editör: D. Karpuz
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar