Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

VEKİLLERDEN ACİL ÇÖZÜM İSTEDİ

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, fındık üreticisinin Toprak Mahsulleri Ofisi eliyle ucuz ürün satmaya itildiğini belirterek, Düzce Milletvekilleri ve hükümetin acil çözüm üretmesini istedi.

VEKİLLERDEN ACİL ÇÖZÜM İSTEDİ
23.09.2022 - 15:21
Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatının havada kaldığını dile getiren Er, “Fındığın stratejik bir ürün olduğunu herkes kabul eder ama buna rağmen devletin bir fındık politikası hiç olmamıştır. Bu sene ise hepten piyasaya terkedilmiş Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyat havada kalmıştır. Bunun dışında da TMO’nun  alımlarında gösterdiği zorlaştırıcı tutum ve davranışlar üreticiyi fındığı daha ucuz fiyata TMO dışı aktörlere satmaya mahkum kılmıştır” dedi. 

Yunus Özay Er, TMO’nun fındık alım şartlarının çok ağır olduğunu ve bu şartlarda bir çok üreticinin TMO’ya fındık teslim edemeyeceğini söyleyerek “TMO fındık alım şartları,  

1-Canlı haşere ihtiva etmeyen (fındık iç kurdu) ürünler satın alınacağı gibi 1 kg’lık analiz numunesinde % 3 ve altında fındık zararlısı tahribatı içeren ürünler de satın alınmacaktır.

2- İç̧ fındık rutubet oranı % 6,50 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır.

3-Yabancı madde oranı % 0,5 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır.

4- Sağlam iç̧ fındık oranı % 40 ve üzeri olan fındıklar satın alınacaktır.

5- Buruşuk iç̧ fındık oranı % 10 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır.

6- Çürük ve bozuk iç̧ fındık oranı % 3 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır.

7- Curuflu tane oranı % 3 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır.

8-Çatlak ve kırık fındıklar ile kabuğundan çıkmış̧ iç̧ fındıkların toplamı % 5 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır. Bu şartlar ile kim kaç ton fındığını TMO’ya verebilir" diye konuştu.

 

TMO’nun illerdeki kota uygulamasının da yanlış olduğunu ve  vatandaşın mağdur edildiğini ifade eden Er, “TMO adına lisanslı depo yapılmalıdır. Bunun için tüm kamu kurumları da bir araya gelip, gerekirse özel idare ve belediye öncülüğünde bu depoların mutlaka yapılması lazımdır. Ve fındık borsa aracılığıyla alınıp satılarak piyasaya yeni oyuncular çıkması sağlanmalıdır. Aksi halde üretici düşük fiyata mahkûm olacak ve mağdur olmaya devam edecektir. Düzce Milletvekillerinin ve hükûmetin bu konuya acil bir çözüm üretme adına adım atmasını, en azından açıklamalar yaparak inisiyatif almasını beklemekteyiz” şeklinde açıklama yaptı.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar