Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İLK KEZ İYİ PARTİ YAPTI

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er “Alım Garantili Sözleşmeli Tarım” projesi sayesinde Düzceli üreticilerin ‘malım tarlada kalır’ endişesi yaşamaktan kurtulacağını söyledi.

 İLK KEZ İYİ PARTİ YAPTI
11.05.2022 - 10:22
Güncelleme 11.05.2022 - 10:23
Özel Haber

Projenin pazar ve lojistik sorununun çözüldüğünü belirten Er, boş tarım arazilerinin ekonomiye kazandırıldığını vurguladı. Er üretici ile belediyeler rasında köprü vazifesi gördüklerinin altını çizdi.

ANKARA BELEDİYESİ DAHİL EDİLECEK

Projenin şimdilik İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bolu Belediyesi ile yürütüldüğünü, yakın zamanda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de sürece dahil edileceğini  kaydeden Er “Bu çalışmayı daha önce belediyeler kendi içlerinde yapıyorlardı. Biz sürece dahil olan ilk siyasi oluşum olduk. Bizim yaptığımız belediyeler ile üretici arasında bağ kurmak. Biz şuanda Bolu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bu çalışmayı yürütüyoruz. Yakında tıbbi ve aromatik bitki üretimi konusunda Anka Büyükşehir Belediyesi’ni de projeye dahil edeceğiz” diye konuştu.

AMAÇLARDAN BİRİ DE FINDIĞA BAĞIMLILIĞI SONLANDIRMAK

Proje üzerinde yaklaşık 2.5 yıl çalıştıklarını belirten Yunus Özay Er, amaçlarından birinin de fındığa bağımlılığı sonlandırmak olduğunun altını çizerek “Biz bu proje üzerinde yaklaşık 2,5 yıldır çalışıyoruz. Düzceli üreticinin iki önemli sıkıntısı var. Bunlardan birincisi fidan ve tohum temini, diğeri de pazar bulma sorunu. Fındıkta fiyatı devlet belirlediği ve pazar sıkıntısı olmadığı için fındığa bağımlı hale geldik. Amacımız bu bağımlılığı sona erdirmek” şeklinde açıklama yaptı.

PAZAR VE LOJİSTİK SORUNU ORTADAN KALKIYOR

Yunus Özay Er, projenin işleyişini de anlattı. Üreticiler ile Belediyeler arasında köprü vazifesi gördüklerini, pazar ve lojistik sorununu ortadan kaldırdıklarını ifade eden Er şöyle devam etti: “Proje kapsamında üreticilere Belediyeler tarafından fidan ve tohum desteği veriliyor. Hasat sonrası belediyeler verilen destek bedelini düşerek ürünü o günkü hal giriş fiyatından satın alıyor. Böylece üretici Pazar aramak zorunda kalmıyor. Ayrıca lojistik zahmetinden de kurtuluyor. Çünkü belediyeler ürünü gelip bizzat alıyorlar.”

ANALİZ İLE UYGUN ÜRÜN BELİRLENİYOR

Belediyenin arazide toprak analizi yaptığını ve ekim için uygun ürünü belirlendiğini dile getiren Er “Üreticiler bizimle iletişime geçtiklerinde Belediye ile üretici arasında bir bağ kuruyoruz. Bolu Belediyesinin satın aldığı 30 kalem ürün var. Belediye yetkilileri arazide toprak analizi yapıyor. Toprağın hangi ürünün yetiştirilmesine daha uygun olduğu belirleniyor. Üreticiye bu ürün tavsiye ediliyor” diye konuştu.

BOŞ ARAZİLER EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Yunus Özay Er ‘malım tarlada kalır’ endişesi ile boş bırakılan tarım arazilerinin proje sayesinde ekonomiye kazandırılacağına işaret ederek “Düzce’de miras yoluyla arazi bölünmesi çok yoğun olduğu için, Düzce endüstriyel tarıma pek müsait değil. Bu sebeple kişiler düşük kazanç endişesi ile, malım tarlada kalacak düşüncesiyle arazilerini boş bırakıyorlar. Bizim bir amacımızda boş tarım arazilerinin yeniden kullanımını sağlamak.”


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar